Jagode- recepti, kuhanje i skladištenje

Crvene, srcolike i načičkane malim sjemenkama, jagode su jedno od najpopularnijih voća na svijetu. Komercijalno se uzgajaju u dugom popisu zemalja, s Kinom, SAD-om i Meksikom koji su vodeći u proizvodnji. Danas uobičajena vrtna jagoda nije postala popularna sve do 18. stoljeća, ali lokalne šumske jagode jele su se još od starih Rimljana. Moderne jagode uzgajaju se i jedu diljem svijeta, a mogu se poslužiti sirove, kuhane, dehidrirane. 

Kaj su to jagode? 

Jagode su zapravo skupina voća (rod Fragaria) koja sadrži nekoliko sorti i dio su obitelji ruža. Tipično crveno voće ima žetvu rano ljeto, a stvarna sezona rasta ovisi o sorti i lokaciji. Uzgajivači u nekim Europe beru jagode gotovo cijele godine, dok je u drugim dijelovima Europe voće zrelo za branje samo nekoliko kratkih mjeseci. Potrebno ih je malo preprati i mogu se jesti iz ruke. Cijena jagoda ima tendenciju da varira tijekom vegetacijske sezone, a najjeftinije bobičasto voće dostupno je u kasno ljeto. 

Kako kuhati s jagodama 

Jagode treba oprati i ocijediti neposredno prije jela. Osim ako jagode ne jedete iz ruke, vjerojatno ćete ih morati oljuštiti. Oljuštiti jagodu znači ukloniti zelene klobuke s ploda. Da biste to učinili, stavite vrh noža na podnožje klobuka, lagano umetnite kako biste uklonili samo mekani bijeli dio na dnu peteljke i polako okrenite jagodu. Nakon što napravite puni krug, vrh će odmah iskočiti bez žrtvovanja previše mesa. Ako volite trošiti novce na Temu ili aliexpresu možete naručiti si i upotrijebiti ljuštilicu za jagode, ali stvarno, jednostavan nož za guljenje savršeno će poslužiti. 

Bobičasto voće se često jede svježe, ili iz ruke, kao dio miješane voćne salate, kao dodatak desertu poput voćne torte ili kolača, ili u slanoj salati. Također se mogu kuhati u džemove i kompote ili peći u kolačima i kruhovima. 

Kakvog su okusa jagode? 

Jedan dašak zrele jagode reći će vam kakav je okus. Bobice su obično slatke i lagano trpke, s čvrstim i sočnim, ali ne žilavim mesom. Sitne sjemenke dodaju lagano hrskanje. Okus, boja, veličina i tekstura mogu varirati ovisno o vrsti jagode. Manje, crvenije jagode ponekad su slađe i sočnije, dok su velike bobice sa šupljom bijelom unutrašnjosti često suše i manjeg okusa. 

Recepti s jagodama 

Koristi od jagoda su gotovo beskrajne. Cijele bobice mogu se umočiti u čokoladu i ostaviti da se čokolada stisne za ugodnu poslasticu ili se mogu koristiti za umakanje u čokoladni fondue. Old school, ali jako fino. Dodajte svježe, oljuštene bobice u smoothieje i milkshakeove ili jednostavno poslužite sa šlagom. Jagode mogu dati okus kolačima, glazurama, pitama, kruhu, kolačima, sladoledima i još mnogo toga. Dobro se slažu s drugim voćem, posebno s trpkom rabarbarom, te sa svježim bosiljkom.  

Pržite cijele bobice s balzamičnim octom za slatko i slano(agrodolce) jelo ili kuhajte bobice kako biste napravili ukusan džem. Sušene jagode često se koriste kao grickalice i u proizvodima poput granola pločica. 

Gdje kupiti jagode 

Zahvaljujući dugoj vegetacijskoj sezoni u nekim krajevima i širenju na sjevernoj i južnoj hemisferi, jagode se mogu naći u trgovinama tijekom cijele godine. Obično se prodaju u mjericama od 250g do pola kile i cijene se po pakiranju. Pripazite ako ste u Hrvatskoj da ih ne preplatite jer trenutno vlada pohlepa među preprodovačima. Idealno bi bilo nabaviti ih direktno od uzgajivača, ali znam da je to teško pronaći.  

Bobičasto voće najbolje kvalitete tražite od kasnog proljeća do ranog ljeta. Lokalno uzgojeno bobičasto voće, koje se može naći na poljoprivrednim tržnicama i ponekad dostupno kao “uberite ga sami”, uvijek je najboljeg okusa. Platiš i sam bereš, di ćeš bolje.  

Ako ih sami berere birate bobice jarkih boja koje su suhe, čvrste i punašne. Još uvijek trebaju imati pričvršćene zelene kapice svježeg izgleda. Izbjegavajte mekane, smežurane jbobice. Budući da jagode nakon branja ne sazrijevaju, izbjegavajte bobice koje su djelomično bijele jer to znači da su nezrele. Također bi trebali imati ugodnu aromu jagode. 

Jagode se mogu uzgajati kod kuće u teglicama na balkonu  ili vrtnim gredicama. Biljkama je potrebno nekoliko sati punog sunca svaki dan, a plodovi su najbolji kada se beru potpuno zreli ili dan-dva nakon što su bobice pocrvenjele 

Kako čuvati jagode 

Kad voće s tržnice donesete kući, spremite jagode u posudu s poklopcem (djelomično zatvorenu), po mogućnosti u jednom sloju na papirnatom ručniku. Čuvajte u hladnjaku do četiri dana. Ako primijetite bilo kakvu plijesan, odmah uklonite zahvaćene bobice. 

Jagode su posebno osjetljive na vlagu, stoga ih ne biste trebali ispirati dok ih ne budete spremni koristiti. Za pranje jagoda stavite ih u veliko cjedilo i nježno isperite hladnom vodom. Položite jagode u jednom sloju na čistu kuhinjsku krpu ili sloj papirnatih ručnika i nježno ih osušite. Također biste trebali pričekati s ljuštenjem bobica dok ne dođe vrijeme za jelo ili ih upotrijebite u receptu. Pojedite oguljene i/ili narezane jagode unutar jednog dana. 

Kako biste uživali u vrhunskim jagodama tijekom cijele godine, zamrznite malo voća za kasnije. Zamrzavanje jagoda je jednostavno: oljuštite ih, stavite u jedan sloj na lim za pečenje i zamrznite dok ne postanu čvrsti (oko 6 sati). Zatim ih premjestite u plastičnu vrećicu za pohranu koja se može ponovno zatvoriti i držite ih zamrznute dok ne budu spremni za upotrebu. Čuvat će se do šest mjeseci. 

A kaj sa zelenim jagodama 

Zelene jagode postale su jedan od najvećih trendova ljetnih restorana, posebice ukiseljene zelene jagode. I dok se možda čine zastrašujućim, jedna su od najlakših i najukusnijih stvari za napraviti kod kuće. 

Kaj su to zelene jagode 

U biti su ispod zrelih crvenih jagoda, koje počinju bijele i sočne, a zatim postaju zlatno zelene, često s ružičastim rumenilom i postaju trpke, pa čak i gorke. Meso je čvršće od zrelih jagoda što olakšava rad s njima. Umjetna kiselost zelenih jagoda, posebno ukiseljenih, dobro funkcionira i sa slatkim i sa slanim – kao i sa slanim i masnijim mesom. 

Iako se može činiti čudnim zamišljati jagode u njihovom nezrelom obliku kao ukusne, razmislite o zelenom mangu ili papaji koji su također tako ukusni prije nego što sazriju. 

Kako koristiti zelene jagode 

Nemojte zamijeniti zelene jagode u svom omiljenom receptu za crvene jagode, one jednostavno ne donose slatkoću koja bi vam trebala. Umjesto toga pokušajte njima zamijeniti rajčice, citruse i nezrelo voće. 

Mogu se koristiti u salsama, mignonetteima ili kao zamjena za kapare. Izvrsni su na tanjurima sa sirom, u vinaigrette ili posluženi uz paštete i terine.  

Kako ukiseliti zelene jagode 

Iako su mnogi upoznati s kiseljenjem voća i povrća u staklenkama kako bi se sačuvali, ja se odlučio malo drugačije ih napraviti. Za početak ih stavljam u salamuru, a zatim ih vakuumski zatvaram. 

Možete koristiti aparat za vakumiranje za kućnu upotrebu, ja doma koristim aparat za vakumiranje marke Gorenje. 

Koristim tradicionalnu metodu konzerviranja u vodenoj kupelji za mnoge stvari, kao što je ukiseljen medvjeđi luk, jer tada mogu koristiti tekućinu iz staklenki kao ocat. 

Međutim, vakumiranje ima i svoje prednosti: 

  • Koristite samo djelić tekućine, kaj štedi na troškovima. 
  • Koristiš djelić prostora, ove jagode mogu stajati u hladnjaku. 

Ovaj recept za ukiseljene zelene jagode je bazičan, bez začina ili bilja, tako da bi bilo više fleksibilnosti u njihovoj upotrebi. Na primjer, uvijek možete dodati osvježavajući i „parfemski“ komorač svom konačnom receptu. 

Sastojci 

  • 5 kg zelenih jagoda oprati i narezati na polovice 
  • 720ml jabučnog octa 
  • 250 ml vode 
  • 300g granuliranog bijelog šećera 
  • 25g Morske soli 

Priprema  

Zakuhajte jabučni ocat, vodu, šećer i sol. 

Provjerite jesu li šećer i sol potpuno otopljeni te maknite sa štednjaka i ostavite da se ohladi. 

Podijelite jagode na šest vrećica, dodajte  tekućine u svaku vrećicu. Dobro ohladite. 

Vakuumirajte. 

Ok, ali Kristijan nemam vakumirku, niti mi se kupuje jedna samo radi jagoda. Imaš kakvu alternativu. Naravno, ne brini, imam.  

Verzija 2  

  • 1kg zelenih jagoda, opranih i oljuštenih 
  • 1 žličica cijelog zrna crnog papra 
  • 2 lista lovora 
  • 3g sjemena celera 
  • 3g sjemenki kima 
  • 1 žličica žutih sjemenki gorušice 
  • 120 mljabučnog octa 
  • 120 ml bijelog octa 
  • 120 ml vode 
  • 2 žlice meda ili šećera 
  • 40g krupne morske soli 

Postupak : 

Očistite i osušite staklenku dovoljno veliku da u nju stanu sve jagode. Napunite staklenku opranim i očišćenim zelenim jagodama, čvrsto ih zbijajući. Dodajte zrna crnog papra, listove lovora, sjemenke celera, sjemenke kima, sjemenke žute gorušice preko jagoda. Ostavite staklenku sa strane dok pripremate rasol. 

Priprema rasola 

U lonac na laganoj vatri dodajte ocat, vodu, med(ili šećer)i morsku sol. Lagano kuhajte dok se med i sol ne otope. Ostavite smjesu sa strane dok se potpuno ne ohladi. Prelijte smjesu preko zelenih jagoda (ako ne prekrije jagode u potpunosti, morat ćete napraviti još rasola). Pokrijte staklenku i nekoliko puta lagano protresite kako bi se svi začini malo raširili. Ohladite zelene jagode barem nekoliko dana prije upotrebe. 

NAPOMENA: Obično biste dodali rasol dok je još vruć, ali za ovaj recept želite da se ohladi kako jagode ne bi postale kašaste i odvratne. 

Brzi kompot od jagoda 

Kompot od jagoda stvarno je jednostavno napraviti. Sve što trebate je nekoliko bobica jagoda, malo šećera i malo vode. Za otprilike 10 minuta kuhanja imat ćete ukusno slatki nadjev za kruh. Ako je smrznuto voće sve što imate pri ruci, samo naprijed i napravite zamjenu; smrznuto voće obično se prerađuje na vrhuncu zrelosti, tako da bi robna marka dobre kvalitete dala odličan kompot.  

Koristite kompot od jagoda kao što biste koristili džem, ali pogledajte prijedloge u nastavku kako biste najbolje iskoristili ovaj jednostavan i prekrasan domaći kompot. 

 Sastojci 

  • 0,5kg jagoda 
  • 35g šećera 
  • 0,05l soka od jagode 
  • 25g kukuruznog škroba 

 Priprema

Operite jagode, osušite ih tapkanjem, a zatim oljuštite voće. Da biste to učinili, umetnite nož pod kutom ispod poklopca lista, a zatim ga okrećite kako biste izrezali listove i bijelu jezgru ispod. Bacite vrh i ponovite postupak sa svim bobičastim voćem. Izrežite vrlo velike bobice na pola ili četvrtine; manje bobice ostavite cijele. 

Stavite bobice u posudu za umake. Dodajte šećer i sok od jagoda ili vodu. Pustite da prokuha. Smanjite vatru na nisku i kuhajte dok jagode ne omekšaju i tek se počnu raspadati, a tekućina zgusne, između 5 do 10 minuta. 

Probajte i po potrebi dodajte još šećera. Kompot će se malo zgusnuti dok se hladi, ali ako mislite da je prerijedak, pomiješajte 1 žlicu vode sa 1 žlicom kukuruznog škroba i dodajte u lonac. Ako koristite smrznuto voće, možda će vam trebati malo više kukuruznog škroba. Dobro promiješajte i maknite s vatre. 

Pustite da se kompot potpuno ohladi. Prebacite u čistu staklenku od pola litre i čuvajte u hladnjaku do dva tjedna. 

Koja je razlika između kompota i džema? 

Kompot i džem dva su različita proizvoda napravljena od sličnih sastojaka. Kompoti u sebi imaju veće komade voća, a manje bobice mogu i ostati cijele, dok džem ima manje komade voća, ponekad i pasirane. Kompoti se ne konzerviraju i imaju manje šećera od pekmeza. 

Kako koristiti kompot od jagoda 

  • Iznenadit će vas koliko se namirnica slaže uz kompot: 
  • Namažite ga na tost ili krekere. 
  • Dodajte ga slanim sendvičima. 
  • Poslužite na pogačicama i muffinima. 
  • Koristite ga kao nadjev za kolače ili kolače. 
  • Obložite ga grčkim jogurtom i granolom za doručak. 
  • Njime pospite sladoled za slatki dodatak. 
  • Poslužite uz pladanj sa sirom. 
  • Njime prekrijte cijelu tortu od sira za sjajni završni dodir. 

Kako čuvati i zamrzavati 

Svježi kompot možete čuvati u hladnjaku u staklenoj tegli ili hermetički zatvorenoj posudi, poklopljen, do 2 tjedna. Uvijek koristite čisti pribor za vađenje i nikada ne koristite već polizanu žlicu da biste dobili više, jer se bakterije iz sline mogu razviti u vašoj hrani i vrlo je lako pokvariti. 

Ako ste radili veću količinu, pustite da se kompot potpuno ohladi prije nego što ga stavite u vrećice za zamrzavanje. Držite u zamrzivaču do šest mjeseci i odmrznite u hladnjaku preko noći prije upotrebe. Zagrijte u loncu i po potrebi dodajte žličicu vode. 

Recept za slatki kruh s jagodama 

Slatki i sočni kruh s jagodama jednostavan je, nezaboravan desert za koji niste ni znali da vam treba. Lako ga je napraviti kao i kruh od banane. Možete ga preliti jednostavnom glazurom od krem sira, ali je i sam po sebi superukusan. To je savršen proljetni zalogaj uz čaj ili dodatak kavi. Ovaj recept će funkcionirati u standardnom kalupu za kruh. 

Sastojci : 

Za biskvit : 

  • 285g višenamjenskog brašna 
  • 180ml granuliranog šećera 
  • 8g žličice praška za pecivo 
  • 1 žličica soli 
  • 1/2 žličice sode bikarbone 
  • 240g jagoda, grubo nasjeckanih 
  • 1 veliko jaje, istučeno 
  • 120ml soka od naranče 
  • 120 ml punomasnog mlijeka 
  • 30g maslaca, otopljenog 

Za glazuru od krem sira : 

  • 120 g krem sira, omekšalog 
  • 50g slastičarskog šećera 
  • 1 žlica mlijeka 
  • ekstrakt vanilije 

Koraci za izradu 

Skupite svoje sastojke. Zagrijte pećnicu na 180°C 

Umutite ili prosijte suhe sastojke u velikoj zdjeli. Ovo je posuda u kojoj ćete raditi većinu miješanja. 

Pomiješajte jagode s 2 do 3 žlice brašna, dok se dobro ne oblože. To će spriječiti da se bobičasto voće previše upije u kruh i pomoći će mu da bolje zadrži oblik tijekom pečenja. Staviti na stranu. 

Pjenasto izmiješajte otopljeni maslac, sok od naranče i mlijeko u posudi za mjerenje ili maloj posudi. Umutiti razmućeno jaje. Samo provjerite je li smjesa dovoljno hladna prije nego što je umiješate u jaje kako ne bi razmutila jaje. Umutite mokre sastojke u suhe dok se svi suhi sastojci ne pokvase. Nemojte pretjerati s miješanjem. 

Lagano ubacite jagode. 

Kalup za kruh obložite papirom za pečenje ili ga obilno namastite. Ulijte tijesto u pripremljenu posudu. Stavite ga u pećnicu i pecite oko 45 do 50 minuta ili dok čačkalica ne izađe iz sredine. 

Izvadite kruh iz pećnice i ostavite da se ohladi. Prikupite sastojke za glazuru od krem sira. Dok se kruh hladi, umutite sastojke za glazuru od krem sira.  Ohlađeni kruh s jagodama prelijte glazurom. 

Narežite i poslužite. 

Postoji mnoštvo varijanti ovog ukusnog kruha! 

Pokušajte dodati malo soka od limuna (otprilike žličicu) i koricu u glazuru od krem sira. Nadopunit će lagani miris soka od naranče i dati lijepu svjetlinu i boju kruhu. 

Pomiješajte tri vrste bobica. Probajte 1/3 šalice kupina, malina i jagoda umjesto samo jagoda.