Recenzija Sous Vide aparata vol1

Tijekom proteklog desetljeća, sous vide kuhanje napravilo je skok iz fine dining restorana u kućne kuhinje. S njim taj skok su napravili i uređaji koji omogućuju tako ultra precizno kuhanje na niskim temperaturama. Potopne cirkulacijske pumpe (sous vide) su od skupih dijelova laboratorijske opreme postale svakodnevne kuhinjske naprave koje koštaju otprilike koliko i blender srednje cijene. Kupiti ih se može svugdje, od pevexa, elipsa pa sve do poprilično dobrih akcija na anazonu ili e bayu. 

Klikni za više

Limunada Suica

Na Instagramu i Tik Toku se nađe takvih gluposti i bedastoća da ti glava hoće eksplodirati kao u crtiću. No ponekad, ali samo ponekad, algoritam pogodi i pokaže vam nešto toliko dobro da to jednostavno morate probati. . Je slažem se, radi se o trenutačnom viralnom hitu koji pokušava skupiti što više lajkova, no isprobao sam ju i mogu slobodno reći da je fakat dobra.

Klikni za više

Kaj je to dumpling

Ima to nešto, neko perverzno zadovoljstvo u zagrizanju savršenog dumplinga—struktura tijesta, izbijanje pare, prvi udar okusa nadjeva. Obožavam ih. Kineski dumplinzi su ultimativno jelo. Sama povijest dumplinga je duga i plemenita priča o pretvaranju oskudnih sastojaka te životinjskih bjelančevina u izdašna, obilna jela uz pomoć malo brašna i vode. 

Klikni za više

Tadka

Postoji mnogo načina da se iz suhih začina izvuče okus, ali u Indiji se oni često blanširati u vrućoj masnoći. Tom se tehnikom dobiva ulje koje se naziva tadka, također poznato kao chaunk (chhonk), baghaar i još poneka druga imena. Riječ tadka koristi se i za označavanje metode kuhanja ali i začinjene tekuće masti.

Klikni za više

Listovi currya

Listovi curryja su sami po sebi prelijepi, puni ulja koja daju prekrasni citrusni okus kada se koriste u kuhanju. Ovaj zanimljivi sastojak je uglavnom južno azijski, a nalazi se posebno u južno indijskim, šrilankanskim, malezijskim, bangladeškim i pakistanskim jelima. Fakat je jedinstvenog okusa, a može se koristiti svjež ili suh, mljeven ili cijeli. Često blanširan u ulju kako bi pustio svoju finu aromu i aromatična ulja. 

Klikni za više

Vraća se noćna mora ?

Radi se o prvoj emisiji takvog (kulinarskog) tipa koji sam još davnih godina počeo gledati. Znam da mi to sve u početku bilo jako smiješno jer kako netko može pomoći nekome da preokrene svoj posao u par dana kada to sam nije bio sklon napraviti puno ranije. Zapamtite, vuk dlaku mijenja, ali ćud nikada.

Klikni za više

Kuharske kronike : Slonče u lonče

Da uistinu što napraviti kada chef koji je na plaći od 25000 kn dade otkaz i kaže da više ne želi doći na posao. Tako naime započinje žalopojka na jednom portalu. Ok u ugostiteljstvu su fluktuacije ljudi učestale i to je normalno, to je kako bi rekli surova realnost i stvarnost. No vjerojatno do toga nije došlo bez razloga. Iskreno, ne znam ni o kome je riječ niti o kojem restoranu je riječ, ali jedno je sigurno, da nitko ne daje otkaz bez razloga. S obzirom da ne znam detalje neću se dalje upuštati u komentiranje. Želio bih samo opisati jednu sličnu, obrnutu, ali jako interesantnu situaciju. Čak i luđu situaciju. Muy loco.  

Klikni za više

Michelin na Plešivici

Danas ujutro me zatekla jedna jako lijepa vijest. Chef Bernard Korak dobio je veliko priznanje od Michelin vodiča, svoju prvu zvjezdicu. Tko god prati rad chefa Koraka zna da takvo priznanje, ma što god tko mislio o michelinu, je posve zasluženo. Ovo je pravi pokazatelj da se teškim i krvavim radom ali prije svega iskrenim pristupom može uspjeti. Nadam se da će i poslovni model pokazati se jednako uspješnim i omogućiti chefu Koraku daljnje inovacije u kuhinji.  

Klikni za više