Cvjetovi bazge: svojstva, recepti i savjeti za kuhanje

Kako ljeto stiže, ulice bujaju nježnom ljepotom cvjetova bazge, koji nas časte svojom prisutnošću od kraja svibnja do početka lipnja. Od osvježavajućih napitaka i koktela od bazge do kolača, deserata, pa čak i preljeva za salatu, ovi nježni cvjetovi nude beskrajne mogućnosti da poboljšate svoje ljetne kulinarske kreacije.  

Cvjetovi bazge pojavljuju se krajem svibnja do početka lipnja i cvjetaju do kolovoza, kada bobice počinju sazrijevati Lipanj je obično najbolje vrijeme za sakupljanje cvjetova bazge, jer su cvjetovi najsvježiji Istini za volju, cvjetovi bazge mogu se brati tijekom cijele sezone, ali najmirisniji su kad prvi put procvjetaju 

Gdje mogu naći cvjetove bazge? 

Cvjetovi bazge rastu na malim živicama (grmovima) zvanim Sambucus, koji su česti u Hrvatskoj. Ustaljenija stabla bazge mogu oblikovati “veliki kišobran” i imati koru nalik pluto čepu koja s godinama postaje više ispucala 

Listovi se sastoje od pet do sedam ovalnih listića s blago nazubljenim rubovima. Stabla bazge možete pronaći na mnogim mjestima, od šuma, parkova i polja, do stambenih naselja i uz ceste 

Kako prepoznati cvjetove bazge 

Potražite male, guste “grozdove”  sićušnih bijelih cvjetova koji rastu u starijim stablima. Imaju opojan, sladak miris koji će vas vjerojatno odvesti do njih. Za rezanje cvjetnih glavica bit će korisne škare ili škare Otvorena košara ili platnena vrećica poželjnija je od plastične za spremanje odrezanih cvjetnih glavica, jer će to omogućiti insektima da pobjegnu iz cvijeća. Vjerojatnije je da će cvijeće venuti ako ga potrpate u plastične vrećice, pa je to još jedan razlog da ih izbjegavate Preporučujem čvrste cipele i par dugih hlača ako tražite bazgu na području s koprivom ili bodljikavim grmljem 

Izbjegavajte ih brati uz prometne ceste jer cvijeće upija mirise iz auspuha – odlučite se za živice u prirodnijim okruženjima ako je moguće. Također, nastojte brati cvijeće na topao, suh dan kada će cvjetovi vjerojatno biti tek otvoreni i puni mirisne peludi. Škarama pažljivo odrežite glavice bazge na dnu svakog grozda cvijeća.

Obavezno uberite samo najsvježije cvjetne glavice jer će uvenuli ili smeđi cvjetovi imati gorak okus. Također izbjegavajte branje preuranjenih pupova koji se tek trebaju otvoriti. Ne zaboravite ih lagano protresti kako biste uklonili sve insekte prije stavljanja u košaru 

Preporučljivo je isprati cvijeće u hladnoj vodi kako biste uklonili nepotrebne nečistoće prije upotrebe, iako će to isprati dio okusa, pa to svakako učinite brzinski i nakratko. Ako cvjetove koristite za jelo koje će se kuhati i procijediti, onda ih ne trebati prethodno ispirati.

Berite samo s grmova s obilnim zalihama cvijeta bazge i nemojte uzimati više nego što vam je potrebno. Nikada nemojte potpuno ogoliti područje, jer to može biti štetno za životinje koje se oslanjaju na biljke za preživljavanje, kao i uzrokovati štetu biljnim vrstama. Molim Vas da poštujete okolna staništa divljih životinja i izbjegavajte ometanje ili štetu obližnjim vrstama 

Kako biste sačuvali nježnu esenciju cvjetova bazge, razmislite o tome da ih zamrznete za kasniju upotrebu. Otprilike 25 “glava” stavite u vrećicu i zamrznite. Kad su spremni, umiješajte ih izravno u vrući šećerni sirup izravno iz zamrzivača. Ova metoda održava njihovu svježinu i sprječava “posmeđivanje” nakon odmrzavanja, osiguravajući da vaši cvjetovi bazge zadrže svoju živu boju i okus. 

Kao vrsta porijeklom iz Europe, bazga se koristi stoljećima. U rimsko doba korijenje bi se mljelo u melem za utrljavanje kod bolesti. U srednjem vijeku govorilo se da se vještica može pretvoriti u stablo bazge, a to je uobičajeni materijal za ‘čarobni štapić’   

S magičnim svojstvima štapića bazge čak su se koristili čarobnjaci u Harryju Potteru i darovima smrti. U tradicionalnoj kineskoj medicini vjeruje se da bazga otopljena u vinu liječi reumu. 

U kulinarskom smislu, uporaba cvjetova bazge gotovo je jednako raznolika. Cvjetovi se najčešće koriste za aromatiziranje sirupa za jela.  Tehnike infuzije također vide da se okus koristi za želee i sladolede.  

Sami cvjetovi također su jestivi – sami čine nježan i lijep ukras ili alternativno, cijele glavice cvjetova bazge možete pržiti u dubokom tijestu i posuti šećerom u prahu kako biste napravili hrskavi ukras ili grickalicu. 

Uz što ide bazga 

Bazga je tradicionalni ljetni okus, a najbolje se slaže s tradicionalnim ljetnim voćem poput jagoda i malina. Cvijet bazge također je dobar partner kiselom voću poput ogrozda i rabarbare – oboje se često poslužuju uz ribu poput skuše – tako da nema razloga da se ne upustite u slani kontekst s cvjetovima bazge. Za više inspiracije pogledajte na kraju teksta neke naše prijedloge i recepte.  

Ovi mirisni i nježni cvjetovi jedinstveni su sastojci za senzacionalne recepte i prekrasan su dodatak desertima i pićima. Cvjetovi bazge cvatu u svibnju i beru se dok je tučak još svjež. Mogu se naći na otvorenom, gdje je zrak čist i uljepšavaju ceste bojom malih bijelih cvjetova. 

No, morate biti vrlo oprezni jer u divljini postoje slične sorte koje su otrovne za čovjeka, kao što je slučaj sa Sambucus ebulus, koja ima nepravilne cvatove, s bijelim cvjetovima i zašiljenim laticama te ružičastim ili crvenim prašnicima. Dakle, ako niste potpuno sigurni da su jestive nemojte ih brati! 

Svojstva cvjetova bazge 

Cvjetovi bazge, kao i njihovi plodovi, jestivi su i bogati blagotvornim svojstvima, među glavnim terapeutskim namjenama cvjetovi bazge uključuju: diuretik, antineuralgik, laksativ, dijaforetik (potiče znojenje), krv, antireumatik, pročiščivać i poticanje bronhijalne sekrecije. Priprema se u obliku ekstrakta, infuza ili biljnog čaja. 

Biljni čaj od bazge 

Biljni čaj od bazge jača imunološki sustav, koristan je protiv kašlja, prehlade i povišene temperature jer potiče znojenje. Sve što vam je potrebno za pripremu su voda i suhi cvjetovi bazge. Stoga se svakako opskrbite cvjetovima bazge tako da ih ostavite da se osuše na suncu, a zatim ih pohranite u hermetički zatvorenu staklenku kako biste ih imali pri ruci za pripremu infuzija i biljnih čajeva. 

Sastojci biljnog čaja: 

  • 150ml vode 
  • 2 žličice cvjetova bazge 

Metoda: 

U loncu zakuhajte vodu i dodajte dvije žličice suhih cvjetova bazge. Pustite da odstoji 5 minuta, zatim procijedite i popijte. 

Sirup od bazge vol1 

Sirup od bazge izvrstan je saveznik za vaše zdravlje, bogat je vitaminima, oligoelementima i flavonoidima, ima svojstva pročišćavanja i dreniranja te pomaže u ublažavanju simptoma prehlade i groznice.

Sastojci sirupa od bazge: 

  • 15-20 cvjetova bazge 
  • 1 ½ litre vode 
  • 4 netretirana limuna 
  • šećer 
  • 60ml jabučnog octa 

Priprema :  

Odrežite 15-20 cvjetova bazge  pa ih bez pranja da ne izgube miris stavite u veliku staklenku s 4 netretirana limuna narezana na ploške i 1,5 l vode. Staklenku zatvorite i ostavite na sobnoj temperaturi 2-3 dana uz povremeno miješanje. Zatim filtrirajte tekućinu: na lonac stavite cjedilo, obložite ga gazom i izlijte cijeli sadržaj staklenke; zatvorite gazu oko cvijeća i stisnite da iscijedite sav sok. Tekućini dodajte istu količinu šećera, 60 ml jabučnog octa i kuhajte 2-3 minute. Odmah sipajte u boce, puneći ih do 1 cm ispod ruba. Zatvorite ih i držite u hladnjaku. Sirup će trajati 2-4 mjeseca.  

Držite se recepta kaj se tiče šećera, jer znate kaj smo vć ovdje pisali da je šećer prirodni konzervans i da ako smanjite količinu da bi dobili neku “light” verziju riskirate da vam se sirup pokvari.  

Sirup od bazge vol2 

Napravite zalihe ovog recepta kada je sezona bazge i bit će lako slagati fantastične ljetne slastice u nadolazećim mjesecima. 

Sastojci 

  • 1 kg granuliranog šećera 
  • 3 limuna 
  • 4 limete 
  • 50-tak većih “glavica” bazge 
  • 65 g limunske kiseline 

Priprema : 

Stavite šećer u emajliranu, staklenu ili keramičku posudu s 1,75 litara kipuće vode. Promiješajte da se šećer otopi, pokrijte čistom kuhinjskom krpom i ostavite da se potpuno ohladi. 

Limune ogulite i narežite na ploške, a limete narežite na tanke ploške. Dodajte koru i kriške voća u hladnu otopinu šećera. Protresite cvjetove kako biste istisnuli skrivene kukce i uklonite peteljke. Dodajte cvjetove u zdjelu s limunskom kiselinom, pa promiješajte. Prekrijte prozirnom folijom i ostavite 36 sati na hladnom i tamnom mjestu. 

Procijedite kroz gusto cjedilo, pa opet procijedite, ovaj put kroz cjedilo obloženo finom gazom. Pretočiti u sterilizirane staklene boce i držati na hladnom i tamnom mjestu do 2 mjeseca. Nakon otvaranja čuvati u hladnjaku i iskoristiti unutar mjesec dana. 

Bazgin Fizz (sadrži alkohol) 

Ovo ljetno osvježenje lakše je napraviti nego što mislite. Lagano i mirisno piće, fantastična je alternativa kupovnom spriteu i gotovo da nema alkohola. Za nešto potpuno bezalkoholno, umjesto toga skrolajte niže za sljedeći recept.  

Sastojci : 

  • 8 “glavica” bazge 
  • Očistite koricu i sok 1 malog limuna 
  • 465 g šećera 
  • 4 žličice bijelog vinskog octa 

Također ćete trebat od opreme 

  • Gaza 
  • 2 x 2 litre plastične boce za piće  
  • Veliki lijevak 
  • Staklene boce za dekantiranje prije posluživanja – po želji 

Metoda :  

Svježe ubrane glavice bazge protresite, zatim pregledajte i uklonite sve insekte. Cvjetove bazge stavite u veliku zdjelu, dodajte limunov sok i pomiješajte s očišćenom koricom, šećerom i octom. Lagano prelijte s 3 litre mlake vode i miješajte da se šećer otopi. Stavite na hladno tamno mjesto, labavo pokriveno finom gazom, 24 sata da se svi sastojci spoje. 

Radeći u serijama, procijedite tekućinu u vrč kroz finu gazu, zatim ulijte u plastične boce pomoću lijevka. Ostavite velik razmak od oko 5 cm na vrhu svake boce i čvrsto zatvorite. 

Ostavite da fermentira na hladnom tamnom mjestu 2 tjedna, redovito provjeravajte i “podrigujte” boce ako je potrebno, a zatim prebacite u hladnjak . Poslužite ohlađeno. Bit će oko 1,5% ABV (alcohol by volume). 

Boce koje koristite moraju biti u stanju izdržati pritisak ugljičnog dioksida koji nastaje fermentacijom. Plastične boce za piće od dvije litre dobro funkcioniraju jer imaju čvrsti čep na navoj i manje su opasne u slučaju eksplozije od staklenih. Prazne boce od coca cole će poslužiti.   

Operite boce u vrućoj sapunici i dobro isperite prije upotrebe. Ako primijetite da se boca zategla, ‘podrignite’ je ispuštanjem malo plina. Piće će fermentirati dok se ne stavi u hladnjak. Kad je fizz spreman, pretočite ga u lijepe staklene boce za posluživanje, ako želite. (ovaj korak nije nužan, ali fakat ima lijepih boca u bumbaru)  

Gotov fizz čuvajte na hladnom do 3 tjedna. Jednostavno udvostručite recept za veću seriju. 

Izrada bazginog fizza uključuje kontrolu reakcije između prirodnih divljih kvasaca na cvjetovima, šećera kojim se kvasci hrane i kisika. Nakon što ste ga jednom napravili, možete pokušati prilagoditi omjere prema svom ukusu (na primjer, smanjiti količinu šećera ili dodati drugu aromu) ili poboljšati rezultat – dodati više šećera ili ostaviti da pjenušavo piće dulje fermentira prije punjenja u boce, ako mislite da je previše suptilno. 

Prženi cvijetovi bazge 

Ovaj neobičan recept za desert od cvjetova bazge slatki je zaokret u klasičnom japanskom jelu. Divan način da završite večeru. 

Sastojci 

  • Oko 18 “glavica” bazge 
  • Suncokretovo ulje za duboko prženje 
  • 1 veliko jaje  
  • 250 ml gazirane vode (ledeno hladne) 
  • 125 g kukuruznog brašna 
  • 125 g finog rižinog brašna 
  • 1 žličica sode bikarbone 
  • 1 žličica praška za pecivo 
  • 2 žličice šećera u prahu, plus oko 3 žlice za posipanje 

Za dip : 

  • 150ml sirupa od bazge 
  • 1 žlica aru praha (link

Također ćete trebati… 

  • Električni mikser; veliki lim za pečenje; papir za pečenje   

Priprema  

Uklonite većinu stabljika cvjetova bazge i protresite sve glavice kako biste uklonili sve insekte. 

Za pripremu umaka(dipa)  pomiješajte bazgin sirup sa 150 ml hladne vode u malom loncu. Pomiješajte aru prah s 1 žlicom mješavine bazginog sirupa u zdjelici u glatku pastu. Vratite u tavu i lagano zagrijavajte 5 minuta dok ne zakuha, postane bistra i zgusnuta do konzistencije premaza. Stavite na jednu stranu da se ohladi. 

Za pripremu tempure ulijte ulje u veliku tavu i zagrijte je na 190°C ili dok kockica kruha ne porumeni za 20 sekundi. Pomiješajte jaje i ledenu gaziranu vodu u velikoj zdjeli. Zti prosijtesve suhe sastojke s prstohvatom soli, te ih dodajte tekućini i promiješati (nije bitno ako bude grudica, to čak i želite). 

Umočite cvjetove u tijesto i pržite jedan po jedan dok ne postanu hrskavi, ali ne smeđi. Ocijedite na obloženom plehu i pospite dodatnim šećerom ili slatkim snijegom. Poslužite odmah s umakom. 

Za najbolje rezultate, svakako koristite tijesto čim ga napravite. 

Meringa od jagoda, limuna i cvijeta bazge 

Hrskavi meringue preliven je šlagom s bazginim vrhnjem i hrpom slatkih jagoda u ovom proljetnom desertu. 

Sastojci 

  • 400 ml slatkog vrhnja 
  • Naribana korica i sok 1 limuna 
  • 3 žlice bazginog sirupa 
  • 300-400 g zrelih jagoda, oljuštenih i narezanih 
  • 1 žlica nerafiniranog šećera 
  • Nekoliko cvijetova bazge, u sezoni, za ukrašavanje (po želji) 

Za meringue 

  • 4 bjelanjka  
  • 200 g nerafiniranog šećera 
  • Maslac 

Također ćete trebati… 

  • Električni mikser; veliki lim za pečenje; papir za pečenje  

Priprema : 

Zagrijte pećnicu na 120°C s uključenim ventilatorom. Da biste napravili meringue, stavite bjelanjke u veliku, čistu zdjelu i miješajte električnom miješalicom dok ne postanu mekani . Dok mikser radi, dodajte velike žlice šećera, jednu po jednu, muteći između svakog dodavanja, dok se svih 200 g šećera ne sjedini. Miješajte još 6-8 minuta dok smjesa ne postane gusta, glatka i sjajna. 

Papir za pečenje malo namastiti i položiti na lim za pečenje. Žlicom stavljajte meringu na papir kako biste oblikovali veliki disk širine oko 25 cm s blago zašiljenim rubovima – ne mora biti savršen. Pecite meringue 25-30 minuta, zatim smanjite temperaturu na 110°C/90°Cs uključenim ventilatorom te pecite još 2 sata dok meringue ne postane hrskava. Izvadite iz pećnice i ostavite da se ohladi. 

Kada ste spremni za posluživanje, ulijte vrhnje u veliku zdjelu. Dodajte pola limunove korice i sok te 2 žlice bazginog sirupa. Mutite dok krema ne bude dovoljno gusta da zadrži meke vrhove. 

Stavite jagode u zdjelu s preostalim limunovim sokom i bazginim sirupom. Lagano ih okrenite dok nisu skroz glazirane u sirupu. Žlicom nanesite kremu na meringu, po vrhu stavite jagode i pospite šećerom, preostalom limunovom koricom i po želji cvjetovima bazge. 

Tako pripremljenu i ohlađenu meringue čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi do 1 tjedna.