Par riječi o chutneyu

Chutney je gluten-free jelo od nasjeckanog voća, octa, začina i šećera ukuhan u krupni “namaz”. Chutney je poznat u cijelom svijetu, često preinačen kako bi odgovarao lokalnom ukusu. Iako je većina chutneyja pikantna, pa čak i ljuta, lako je prilagoditi faktor ljutine ako ga napravite kod kuće. Chutney je izvrstan uz mnoge vrste mesa, ukusan je kao namaz ili voćni umak, a daje fantastičan okus  jelima kada se koristi kao sastojak u receptima. 

No kaj je to Chutney? 

Pojam chutney dolazi od istočno indijskog chatni, što znači “jako začinjen”. Chutneyi imaju voćnu bazu, ali se može koristiti i mnogo ne slatkog povrća. Nakon što shvatite osnovni koncept, možete eksperimentirati s bilo kojim brojem voća i povrća. 

Postoje stotine, ako ne i tisuće, mogućih kombinacija za pripremu ovog ukusnog namaza. Najčešći okusi chutneya su đumbir, cimet, klinčić, muškatni oraščić, piment, kardamom, grožđice, mango, tamarind, agrumi, marelica, breskva, korijander, menta, luk i češnjak. Ali to nisu jedine mogućnosti; postoji mnogo inovativnih interpretacija na chutney koji koriste ananas, kokos, šipak, bundevu, dunju, šljive ili mrkvu.  

Chutney je sastavni dio indijske kuhinje. Poslužuje se sa svime, od basmati riže do kruha poput naan ili dosa , pa sve do curry jela. Drugdje u svijetu možete vidjeti razne vrste chutneya u kombinaciji s jelima, poput chutneyja od luka s pečenim mesom ili voćnog chutneyja od jabuka s maslacem, kremastim sirom poput briea ili kozjeg sira. 

Kako napraviti Chutney 

Izrada vlastitog chutneyja jednostavan je postupak, a počinje odabirom voća. Koristite nedovoljno zrelo voće s čvrstim mesom kao što su zeleni mango, banane, breskve, jabuke, nektarine i marelice. Rabarbara i čvrste ili nedovoljno zrele rajčice također su dobri kandidati. Suho voće posebno je dobro u chutneyima jer zadržava svoju teksturu, ali pridonosi trpkom okusu koji se neutralizira šećerom i začinima. Izbjegavajte meko voće s delikatnim okusima kao što su maline i jagode jer će se skuhati u glatki džem i izgubiti okus. 

Prilagodite ocat i šećer ovisno o kiselosti voća. Na primjer, chutney od slatkog manga zahtijeva manje šećera, dok chutney od jabuke ili dunje treba manje octa. 

Za uspješan chutney slijedite ove preporuke: 

  • Pažljivo nasjeckajte voće ili povrće. Ako su premali komadi, postat će kaša, a chutney neće biti nerazmaziv ili gladak ako se narežu presitno 
  • Posude koje ne reagiraju bitne su jer će kiselina u smjesama reagirati na željezo, bakar i mjed, uzrokujući promjenu boje i metalni okus. Iz istih razloga preporučuju se drvene žlice ili plastični pribor. 

Sladak, opor i ljut okus chutneya nadopunjuje meso jakog okusa kao što je divljač, ali također dobro pristaje uz govedinu, svinjetinu i piletinu. Chutney obogaćuje sireve, a slađe verzije čine nevjerojatan namaz na krekerima, tostu ili pecivima

Pomiješajte chutney s maslinovim uljem ili maslacem za glazuru pečenja. Imajte na umu da će se šećer u chutneyu karamelizirati, pa dodajte glazuru kada je meso skoro gotovo kako biste izbjegli da vam meso izgori i pocrni. 

Napravite marinadu za govedinu ili perad tako da pomiješate chutney s vodom i maslinovim uljem. 

Pomiješajte chutney s krem sirom, kiselim vrhnjem ili crème fraîcheom za namaz  za krekera ili voćni umak. 

Napravite chutney majonezu s kupovnom ili domaćom majonezom za naglasak na hladnom mesu, peradi ili kao vezivo za salatu od krumpira. 

Kako čuvati chutney 

Domaći chutney ima dug rok trajanja. Najbolje su sterilizirane staklenke, a dostupno je i nekoliko mogućnosti skladištenja. Većina chutneya izdržat će tri do četiri tjedna u hladnjaku, čak i nakon otvaranja staklenke. Ako baš morate, možete zamrznuti chutney ne dulje od šest mjeseci u posudama sigurnim za zamrzavanje. Konzervirajte chutney za dulje skladištenje na sobnoj temperaturi. 

Uobičajena pitanja o chutneyu 

Služi li se chutney topao ili hladan? Chutney se obično poslužuje na sobnoj temperaturi 

Što je engleski chutney? Chutney izvorno potječe iz Indije, ali kao globalno popularan začin, Englezi imaju svoj pogled na chutney. Engleski chutney uključuje šire dostupne, tradicionalne okuse poput jabuke, cikle, oraha,ili marelice. 

Je li chutney indijski ili britanski? Chutney je porijeklom iz Indije. 

Je li chutney sličan salsi? Da, chutney je sličan salsi i i može se koristiti kao prilog, namaz ili začin za jelo. 

Je li kečap isto što i Chutney ? Ne, kečap je gusti, pasirani umak na bazi rajčice i octa. Chutney su obično vrlo gusti umaci koji sadrže komadiće voća i/ili povrća umjesto da se sve zajedno pasira. 

Koja je razlika između kompota i chutney? I voćni kompot i voćni chutney sadrže nasjeckano voće i šećer. Voćni chutney ide i korak dalje uključujući razne začine, ocat i korice citrusa, ovisno o receptu. Neki recepti za chutney koriste sušeno voće kao temeljni sastojak, dok kompoti obično počinju svježim voćem. 

Recept za chutney :

Mango – link