Šufnudle, omiljeno jelo naših baka, vjerno čuvaju okus djetinjstva i miris doma. Ova jednostavna, a ukusna tjestenina od krumpira, brašna i jaja, bila je neizostavan dio mnogih obiteljskih ručkova. No, kako se kulinarski svijet mijenja, tako se mijenjaju i naše navike u kuhinji. Šufnudle, poznate i kao krumpirovi valjušci ili luleki, imaju bogatu povijest koja seže stoljećima unatrag. Njihovo ime dolazi od njemačke riječi “Schupfnudel”, što znači “valjana knedla. Ove male valjuške od krumpirovog tijesta popularne su u njemačkoj, austrijskoj i kontinentalnoj kuhinji.
Šufnudle su se prvotno pravile od pšeničnog brašna i vode, a kasnije su se počele raditi od krumpira nakon što je krumpir u 17. stoljeću stigao u Europu. Tijekom prvog svjetskog rata, vojnici su od svoje dnevne porcije brašna i vode oblikovali duge valjuške koje su kuhali. S vremenom su se recepti razvijali i prilagođavali različitim regijama, pa tako danas postoje mnoge varijante šufnudla.
Šufnudle su jelo s dušom, koje se prenosi s koljena na koljeno. Svaki kraj ima svoj specifičan recept, a način pripreme često varira od kuhara do kuhara. Bilo da su se kuhale u slanoj vodi, pržile na maslacu ili pekle u pećnici, šufnudle su uvijek bile simbol udobnosti i topline doma. Njihova popularnost traje i danas, jer su ukusne, jednostavne za pripremu i prilagodljive različitim ukusima.
U našim krajevima, šufnudle su postale omiljeno jelo koje su donijeli njemački doseljenici , a mogu biti slane ili slatke. Najčešće se poslužuju s poprženim prezlama(krušne mrvice) i šećerom, ali se mogu kombinirati i s makom, orasima ili kao prilog uz razne umake. Idealne su uz paprikaš ili saft, no nažalost, u današnje vrijeme sve se manje rade, budući da je s njima ipak nešto više posla, pa se u kuhinji češće koriste gotove industrijske tjestenine i njoki.
Danas, šufnudle više nisu samo obična tjestenina. Kreativni kuhari eksperimentiraju s različitim sastojcima i okusima, stvarajući prava kulinarska remek-djela. Šufnudle se nažalost više i ne mogu pronaći u restoranima, kaj je prava šteta. Osobno bi ih posluživao umjesto njoka, pogotovo uz jela gdje se poslužuju s najfinijim, ali bazičnim umacima.
No, i u kućnoj kuhinji možete dati svoj osobni pečat ovom tradicionalnom jelu.
Kako modernizirati šufnudle?
- Eksperimentirajte s punjenjima: U krumpirovo tijesto za šufnudle možete dodati razne sastojke poput sira, špinata, prah od gljiva ili začina.
- Igrajte se s umacima: Klasični umak od maslaca i parmezana zamijenite pesto umakom ili nekim drugim umakom po vašem izboru.
- Kombinujte s drugim namirnicama: Šufnudle se odlično slažu s različitim vrstama paprikaša i raznih ragua.
- Poslužite ih na neobičan način: Prezentacija je važan dio kuhanja. Šufnudle možete poslužiti u lijepoj maloj tavi s slatkim umakom od maka, ili primjerice u “bakinim” zdjelicama s kremom od pistacije i sjeckanim pistacijama.
Šufnudle su jelo koje spaja tradiciju i modernu. Bilo da se držite originalnog recepta ili eksperimentirate s novim okusima, jedno je sigurno – šufnudle će uvijek biti omiljeno jelo mnogih.


Recept za šufnudle
Sastojci :
- 1 kg krumpira
- 650 grama 00 brašna ili oštrog brašna
- 1 žlice svinjske masti
- 1 jaje
- Sol
Priprema :
Zagrijte pećnicu na 190°C. Krumpire dobro “propikajte” tankim nožem te ih stavite izravno na srednju rešetku u prethodno zagrijanu pećnicu. Pecite dok ne omekša kada ga probodete nožem za guljenje, cca 50 minuta.(bit će lagano smežurana korica/površina) Poanta pikanja je da toplina pećnice dođe do same sredine krumpira te da se ravnomjerno ispeče.
Kad je krumpir pečen izvadite ga van i stavite sa strane. Pažljivo prerežite krumpir na pola po dužini; ostavite da stoji dok se dovoljno ne ohladi za rukovanje, oko 20-30 minuta.
Koristeći nož za guljenje, ogulite krumpire i bacite kore. Protisnite krumpir kroz gnječilicu za krumpir.
Zatim stavite na čistu radnu površinu; krumpir rasporedite u ravnomjernom sloju. Ostavite da se ohladi skoro do sobne temperature, oko 8 minuta. Žumanjke razmutite u zasebnoj zdjeli s malo soli te ih ravnomjerno dodajte preko krumpira skupa s svinjskom masti.
Po krumpiru i žumanjku ravnomjerno pospite sol i 00 brašno.
Koristeći špahtlu ili plastičnu lopaticu, vrlo nježno preklopite smjesu nekoliko puta. Nemojte pretjerano dugo mjesiti jer će te ožilaviti smjesu.
Kad je tijesto gotovo, razvucite ga na podlozi posipanoj brašnom u duge valjke promjera cca dva centimetra i izrežite od njih komadiće širine oko 1,5 cm.
Dlanovima oblikujte luleke.
Šufnudle stavite u kipuću vodu i kad isplivaju na površinu, kuhajte ih još 3 do 4 minute.