Knedle od šljiva: Klasika koja nikad ne izlazi iz mode

Knedle, taj mekani i slatki zalogaj, duboko su ukorijenjene u hrvatskoj gastronomskoj tradiciji. Iako je njihov točan podrijetlo teško precizno odrediti, vjeruje se da su knedle u naše krajeve stigle iz srednje Europe, vjerojatno za vrijeme Austro-Ugarske Monarhije.

Austrijanci su bili veliki ljubitelji knedli, a njihovi recepti su se širili diljem Monarhije. S vremenom, svaka regija je knedlama dodala svoj poseban pečat. U Hrvatskoj, knedle su postale dio svakodnevnog života, posebno u hladnijim mjesecima.

Knedle u različitim krajevima Hrvatske:

  • Zagorje: Zagorke su majstorice za pripremu knedli. Ovdje se najčešće punile šljivama, ali i drugim voćem poput krušaka ili marelica. Knedle su se obično posluživale s preljevom od krušnih mrvica.
  • Slavonija: U Slavoniji su knedle bile dio bogatih blagdanskih obroka. Često su se pripremale s kiselim vrhnjem i prženom slaninom, što im je davalo poseban okus.

Priprema knedli je oduvijek bila prilika za okupljanje obitelji, pogotovo u Samoboru. Baka bi okupila unuke oko stola i zajedno bi mijesile tijesto i oblikovale knedle. Taj običaj se prenosio s koljena na koljeno, čineći knedle simbolom obitelji i zajedništva. Iako su se kulinarski navike mijenjale, knedle su i danas omiljena slastica mnogih. Mnoge domaćice su svoje recepte prilagodile modernom načinu života, ali su pritom očuvale tradicionalni okus. Mnogi restorani s tradicionalnom hranom srećom ih još uvijek poslužuju, pogotovo kad su šljive  u sezoni.

Miris kuhanih knedli koji se širi kućom, podsjeća me na bezbrižne dane djetinjstva i tople obiteljske ručkove. Svaki zalogaj knedle je putovanje u prošlost, u vrijeme kada je život tekao sporije i kada smo imali više vremena za uživanje u jednostavnim stvarima. Iako se svijet mijenja, okus knedli ostaje nepromijenjen – simbol tradicije, obitelji i doma.

Recept za knedle :

Sastojci :

Priprema :

Zagrijte pećnicu na 200°C. Krumpire dobro “propikajte” tankim nožem te ih stavite izravno na srednju rešetku u prethodno zagrijanu pećnicu. Pecite dok ne omekša kada ga probodete nožem za guljenje, cca 50 minuta.(bit će lagano smežurana korica/površina) Poanta pikanja je da toplina pećnice dođe do same sredine krumpira te da se ravnomjerno ispeče.

Kad je krumpir pečen izvadite ga van i stavite sa strane. Pažljivo prerežite krumpir na pola po dužini; ostavite da stoji dok se dovoljno ne ohladi za rukovanje, oko 20-30 minuta.

Koristeći nož za guljenje, ogulite krumpire i bacite kore. Protisnite krumpir kroz gnječilicu za krumpir.

Zatim stavite na čistu radnu površinu; krumpir rasporedite u ravnomjernom sloju. Ostavite da se ohladi skoro do sobne temperature, oko 8 minuta. Žumanjke razmutite u zasebnoj zdjeli  s malo soli te ih ravnomjerno dodajte preko krumpira skupa s svinjskom masti.

Po krumpiru i žumanjku ravnomjerno pospite sol i 00 brašno.

Koristeći špahtlu ili plastičnu lopaticu, vrlo nježno preklopite smjesu nekoliko puta. Nemojte pretjerano dugo mjesiti jer će te ožilaviti smjesu.

Šljive dobro operite i prepolovite. Košticu maknite. Šljive zatim pošećerite. Kako šljive ne bi pustile previše soka, pokušaj što brže napuniti tijesto i skuhati knedle.

Od tijesta odvojite jednake komadiće, (koristite vagu) razvaljajte ih u krug i stavi polovicu šljive u sredinu. Rukama spojite rubove i oblikujte lijepu kuglu.

U veću posudu stavi dovoljno posoljene vode da knedle mogu slobodno plivati. Kad voda zavri, polako spuštaj knedle u kipuću vodu. Kuhaj ih oko 15-20 minuta, odnosno dok ne isplivaju na površinu.

Ček, ček, zašto se knedle moraju kuhati u posoljenoj vodi?

Kuhanje knedli u posoljenoj vodi nije samo tradicija, već ima i praktičnu svrhu.

Evo zašto je to važno:

  • Bude čvršća struktura: Sol pomaže da se tijesto od krumpira stegne i zadrži svoj oblik tijekom kuhanja. Knedle će biti čvršće i manje sklone raspadanju.
  • Knedla ima bolji okus: Sol naglašava okuse ostalih sastojaka, poput šljiva i tijesta. Dodaje dubinu okusu i čini knedle ukusnijima.
  • Sprječava lijepljenja: Sol pomaže da se knedle ne lijepi jedna za drugu tijekom kuhanja.

Koliko soli treba dodati?

Dovoljna je jedna žličica soli na litru vode. Ne pretjerujte s količinom soli, jer bi knedle mogle postati preslane.

U kratko kuhanje knedli u posoljenoj vodi je jednostavan, ali važan korak koji osigurava da knedle budu ukusne, čvrste i da zadrže svoj oblik.

Kuhane knedle možete posuti makom i poslužiti uz nar ili ići tradicionalnim putem i poslužiti ih s prženim prezlama(krušnim mrvicama). Evo par primjera.

Klasične pržene prezle:

Sastojci:

  • Krušne mrvice
  • Maslac
  • Šećer
  • Cimet (po želji)

Priprema:

U tavi rastopite maslac. Dodajte krušne mrvice i pržite dok ne porumene. Zatim dodajte šećer i cimet po ukusu. Promiješaj da se sve dobro sjedini. Vruće prezle pospi po kuhanim knedlama.

2. Prezle s maslacem i vanilin šećerom:

Sastojci:

  • Krušne mrvice
  • Maslac
  • Šećer
  • Vanilin šećer

Priprema:

U zdjeli pomiješajte krušne mrvice, rastopljeni maslac, šećer i vanilin šećer. Lagano popržite te prelijte knedle s toplom smjesom smjesom. Dekorijajte s jestivim cvijećem.

3. Prezle s pistacijama :

Sastojci:

  • Krušne mrvice
  • pistacije
  • Med
  • maslac

Priprema:

Pistacije kupite usitnjene ili ih samo očistite i sitno nasjeckajte.  Pomiješaj krušne mrvice, sjeckane pistacije, med i otopljeni maslac. Lagano ugrijte i prelijte knedle.