Sezona krafni – Maritozzi

Jesu li maritozzi stvarno krafne ili je to nategnuta izjava nisam siguran, niti me je zapravo briga. Maritozzi su po meni prekrasni talijanski desert s jako finom kremom. Mekana i lagana peciva u stilu brioša punjena zaslađenim šlagom za poslasticu od koje sline same idu. Ako vam nedostaju putovanja u Italiju i Rim ili ako želite ponovno stvoriti prekrasan užitak, ovo je recept za ovu jako zanimljivu alternativu klasičnim krafnama. Maritozzi su posebno zanimljivi u Rimu i mogu se tamo pronaći, a potječu iz srednjeg vijeka gdje su bili jedini desert koji se dopuštao jesti tijekom korizme. Maritozzi se može također naći i u dugom ovalnom obliku. Ovaj talijanski desert možete aromatizirati različitim vrstama voća. Sam maritozzi nije pretjerano sladak, ali je zato krema nešto slađa nego što ja inače volim, no za ljubitelje slatkog bit će odlična. 

Danas se jedu za doručak, a posljednjih nekoliko godina postoji dan u prosincu svake godine koji se naziva “Maritozzo dan” za proslavu ovog deserta kako bi se prikupila sredstva za oboljele od raka dojke. Ja sam ih odlučio uključiti u ovaj serijal o krafnama jer su zanimljive, alternativa su klasičnim krafnama jer se ne prže u ulju, već peku te vizualno su jako atraktivne.  

Za početak nekoliko nekoliko savjeta za pripremu Maritozzija: 

Koristite za ovaj recept tangzhong tehniku. Stvara super meko, pahuljasto tijesto koji dulje ostaje svjež. 

Napravite kremu od nule. Kupovne kreme nisu jednostavno dobre. Te su kreme potpuno prozračne i nema svilenkastost i dubinu okusa koji maritozzi traži.. 

Ovaj desert najbolje je puniti prije posluživanja . 

Varijante tijesta: koricu limuna i cimet zamijenite kandiranom koricom naranče, pinjolima, komadićima čokolade. 

Napunite ih što gušće možete kremom. Ove razdvojene rimske krafne savit će se fino unatrag kako bi primile punjenje. 

Recept za Maritozzi   

  • 80 g grožđica namočene u vrućoj vodi preko noći, dobro ocijeđene pogledajte napomenu u nastavku 
  • 540 g obično višenamjensko ili brašno za kruh plus dodatak za valjanje 
  • 60 g maslaca narezanog na kockice(temperiran
  • 250 ml mlijeko 
  • 120 g med 
  • 2 jaja, sobne temperature 
  • 1 žličica soli 
  • 1 kom instant kvasca (7g) 
  • 1 žličica mljevenog cimeta 
  • Sitno naribana korica 1 limuna 
  • Jaje umućeno sa 1 žlicom mlijeka za premaz tijesta 
  • 500 ml slatko vrhnje  
  • 140 g šećer za glazuru 
  • 2 žličice paste od mahune vanilije 

Priprema : 

Korak 1 – Napravite tangzhong. Uzmite 125g brašna od cijele mjere i pomiješajte s 125g vode u loncu dok smjesa ne postane glatka. Zagrijte na srednjoj vatri i miješajte dok se ne zgusne da postane roux. Želite da dosegne 65ºC i to će trajati oko 5 minuta. Maknite s vatre i pjenasto umiješajte maslac, mlijeko, med, jaja i sol i miješajte dok se maslac ne rastopi. 

Korak 2 – Stavite ostatak brašna, kvasac, cimet i koricu limuna u zdjelu električne miješalice opremljene kukom za tijesto i promiješajte da se sjedini. 

Korak 3 – Dodajte tangzhong u mješavinu brašna i mijesite dok ne postane elastično. Dodajte još malo brašna ako je smjesa premokra. Mora biti elastična i rastezljiva, ali ne smije se lomiti. Trebali biste ga moći razdvojiti između prstiju i vidjeti kroz njega a da se ne slomi, što se naziva efekt prozorskog okna. Razvaljajte ga u kuglu pazeći da nema pukotina na vrhu kugle i ostavite je da se diže na toplom mjestu da se utrostruči što će trajati od 45 minuta do 1,5 sata. 

Korak 4 – Zagrijte pećnicu na 180C. Udubite tijesto rukama i umijesite dobro ocijeđene grožđice.   

Korak 5 – Obložite lim za pečenje papirom za pečenje. Lagano pobrašnite ruke i površinu te oblikujte 12-13 krafnica. Podijelite tijesto na pola i razvaljajte ga u trupac, a zatim ga izrežite na šest dijelova i izvažite svaku bulu na digitalnoj vagi tako da bude iste veličine (moja je bila oko 90 g). Uvjerite se da nema pukotina na vrhu ili dnu. Samo nastavite kotrljati kuglice po radnoj površini i pukotine će nestati. 

Napomena prije nastavka recepta : tijesto će vam biti ljepljivo, ali pokušajte ne dodati previše brašna. Malo je u redu jer se brašno razlikuje od proizvođača do proizvođača, ali dodavanje previše utjecat će na teksturu peciva i učiniti ih suhima i manje pahuljastima. Umjesto toga, dodajte malo brašna, a zatim lagano nauljite ruke neposredno prije oblikovanja ako vam se čini premokro. 

Korak 6 – Ostavite ih na toplom mjestu da se ponovno dižu 45 minuta. Premažite razmučenim jajetom svaku bulu i pecite 20-23 minute. Potpuno ohladite na rešetki. 

Korak 7 – Kada se potpuno ohlade, izrežite krafne nazubljenim nožem, ali nemojte rezati do kraja. Tucite slatko vrhnje sa šećerom u prahu i pastom od vanilije dok ne postane gusto i pjenasto. Stavite u slastičarsku vrećicu i odrežite kraj. Uvucite u prorez krafne čineći široki razmak. Strugalicom za tijesto ostružite sredinu tako da bude glatka i njome ostružite kremu sa strana. Pospite šećerom u prahu. Ove rimske krafne najbolje je puniti neposredno prije posluživanja.