Lavlja griva – kaj je to i kako ju pripremiti

Istraživajuči na internetu došao sam do saznanja da se često koristi u adaptogenim praškcim, ova pahuljasta gljiva još je divnija kada se jednostavno pirja s nekoliko sastojaka i uživa u svom prirodnom stanju. Maslac, malo tamari-a i češnjak ističu prekrasan umami okus u gljivama dok se karameliziraju do duboko zlatno smeđe boje. Uživajte u njima kao prilogu, namazanom na hrskavi kruh ili kao dodatak jelima poput rižota, palente i tjestenine. 

Kao ljubitelj gljiva, uvijek sam zaintrigiran novim sortama. Ispada da je gljiva lavlja griva apsolutno vrijedna eksperimentiranja u kuhinji. Pirjajte ju i nevjerojatno je ukusna sama ili u sendviču s malo začinjene pikantne majoneze. Evo nešto više o ovoj jedinstvenoj gljivi i zašto biste je trebali uzeti kad ih vidite. 

No kakve su to gljive ta “lavlja griva” 

Možda ste već čuli za ovu gljivu čudnog imena, no ipak treba priznati da većina nas nije. Možda u prahu u nekim prodavaonicama zdrave hrane i dodataka prehrani(koje su u posljednje vrijeme stekle popularnost zbog različitih adaptogenih učinaka) ili mješavini u mješavini kave. 

Kako izgledaju 

Gljiva “”lavlja griva” je bijela gljiva s čupavom vanjštinom nalik na dlaku koja podsjeća na lavlju grivu. Ponekad se naziva resasti igličar, a oboje su također točni prikazi njenog izgleda. Raste u nakupinama i nema tipične karakteristike peteljke i klobuka za gljive. Lavlja griva je porijeklom iz Sjeverne Amerike, Europe i Azije no danas se najčešće, poput šampinjona, uzgaja u podrumu, u kontroliranim uvjetima. 

Kao adaptogena gljiva, lavlja griva ne samo da imaju odličan okus, već imaju i neke zdravstvene prednosti. Često se koriste u obliku praha ili dodataka prehrani za poboljšanje zdravlja mozga i navodno kažu da štite od demencije i Alzheimerove bolesti. Lavlja griva također može pomoći u smanjenju simptoma tjeskobe i depresije, dok istodobno potiče fokus, kogniciju i produktivnost. 

Kakvog je okusa Lavlja griva 

Okus lavlje grive izaziva neke kontroverze. Neki kažu da ima okus poput morskih plodova koji podsjeća na meso rakova, dok se drugima čini da uopće nije tako. Osobno, osjećam prizvuk morskih plodova, “baca” malo okusom na jastoga,  ali ne na neprijatan način. Jedna stvar koja je sigurna u vezi s gljivama lavlje grive je tekstura. Mesnata je, izdašna i ugodna za jest. A to je ono kaj ju čini odličnim samostalnim elementom u jelu i izvrsnom zamjenom za meso. 

Za one koji vole uživati u bezmesnim jelima bez upotrebe lažnih mesnih proizvoda, lavlja griva je savršena za to. 

Često nalazimo na razno raznim jelovnicima u mnogobrojnim restoranima gljive poput vrganja i sl koji se pripremaju iz friteze ili fensi karameliziranih gljiva s pesto kao prilog glavnom jelu, ali lavlje grive dovoljno su značajne i okusom i teksturom da budu zvijezda vašeg jela. Ne trebate ih ubiti teškim umacima.  

Primjerice pirjane gljive možete napraviti od  samo nekoliko jednostavnih sastojaka. Nije potrebno puno da bi se istaknuo njihov duboki umami okus. 

  • Lavlja griva – debelo narezana ili nasjeckana 
  • Ghee ili maslac – iako možete zamijeniti ulje, maslac je poželjan u ovom receptu. 
  • Tamari ili kokosove aminokiseline – sojin umak je također dobar ako gluten nije problem. 
  • Sjeckani češnjak – svježi je najbolji! 
  • Sol – krupna morska sol 
  • Svježi peršin – nasjeckan za ukras 

Pogledajte cijeli recept na kraju posta, ali ovdje je kratki pregled kako ovu “zabavnu dlakavu” gljivu pretvoriti u pravi slasni užitak. 

Pripremite gljive nježnim čišćenjem od prljavštine ili ostataka. Odrežite žilavu donju stranu, a zatim narežite ili nasjeckajte na deblje komade. 

Pirjajte stavljajući maslac ili ghee u vruću tavu. Nakon što se otope i budu vruće, dodajte gljive, kratko promiješajte da se pokriju maslacem, a zatim pustite da se kuhaju netaknute dok na dnu ne porumene. Okrenite svaki dio i ponovite s druge strane. 

Dodajte tamari i češnjak otprilike 30 sekundi prije nego što su gljive gotove i promiješajte da se sjedine. Ugasite vatru kada tekućina prokuha. 

Prije posluživanja ukrasite prstohvatom krupne soli i svježim peršinom. 

Kako ih je najbolje jesti 

Postoji mnogo načina za uživanje u ovoj zabavnoj gljivi, ali evo nekih od omiljenih: 

Na vrh malo hrskavog kruha i preliven balzamičnim octom. Rustikalna štruca od dizanog tijesta ili nešto slano poput kruha od kelja i feta sira izvrsna su opcija. 

U sendviču. Obično svoje sendviče začinim pikantnim začinima poput ukiseljene ljutike ili chutneyja, ali pirjane gljive odlična su zamjena. Toliko su mesnate da lako mogu poslužiti kao glavni sastojak sendviča bez mesa. 

Napravite tjesteninu s gljivama koristeći lavlju grivu. Nešto poput stroganova od divljači koji prelijete preko rezanaca bio bi savršen način da ih predstavite. 

Kao prilog. Naravno, uvijek se možete odlučiti za tradicionalniji pristup i napraviti ih kao prilog svakoj večeri s piletinom, ribom, svinjetinom ili odreskom. 

Kako čuvati gljive 

Kada gljive donesete kući iz trgovine ili tržnice, najbolje će se čuvati u papirnatoj vrećici na sobnoj temperaturi dan ili dva ili do 5 dana u papirnatoj vrećici u hladnjaku. 

Nakon što su gljive termički obrađene, čuvajte ih u hermetički zatvorenoj posudi u hladnjaku do 5 dana. 

Jednostavan recept za lavlju grivu 

Sastojci 

  • 200g Lion’s Mane gljiva narezanih na deblje ploške 
  • 2 žlice gheeja ili maslaca 
  • 2 žlice tamari ili kokosovih aminokiselina 
  • 1 žličica mljevenog češnjaka 
  • prstohvat soli 
  • svježe nasjeckani peršin za ukrašavanje 

Metoda 

Stavite ghee ili maslac u tavu na srednje jaku vatru. 

Kad se zagrije, dodajte narezane gljive i pecite dok ne porumene s obje strane. Ne dirajte gljive dok se peku kako bi se duboko karamelizirale sa svake strane. 

Dodajte tamari i češnjak u tavu i kuhajte još jednu minutu dok gljive ne upiju tekućinu, ubacujući ih u smjesu. 

Ukrasite peršinom i poslužite po želji. 

Za upite kaj je to tamari pričekajte ponedjeljak, tada kreće serijal o azijskim umacima (fish sauce, oyster, hoisin, tamari i soya)