Sezona krafni – Brioche krafne

Ove Brioche krafne su izvrsno meke, pahuljaste i bogatog okusa. Fine su potpuno prazne ili ih napunite omiljenim pekmezom, kompotom ili skutom za istinski dekadentnu poslasticu. Ako volite pahuljasti Brioche kruh i volite krafne, ovaj recept za Brioche krafne će vam se apsolutno svidjeti. Obogaćeno tijesto s kvascem ima visok sadržaj maslaca i jaja, što ih čini ukusno dekadentnim.

Ove krafne imaju istu nevjerojatno mekanu teksturu i bogat okus kao brioche. Napravljene od 7 jednostavnih sastojaka, mogu se pripremiti unaprijed i ostaviti da se odstoje preko noći u hladnjaku. Savršeno za poseban doručak ili za uživanje u popdnevnim satima uz kavu ili čaj.

Jednostavno ih ubacite u šećer s cimetom nakon prženja ili ih napunite svojom omiljenom kremom od vanilije, bavarskom kremom, pekmezom od jagoda ili skutom s muštardom.. mogućnosti su beskrajne.

Za izradu ovih Brioche krafni trebat će vam: 

Mlijeko: Punomasno vrhnje / punomasno mlijeko pružit će najbolji okus i teksturu. Lagano ga zagrijte (oko 35 stupnjeva Celzijusa ) prije dodavanja kvasca – ali pazite da ne pređete na višu temperaturu ili biste mogli ubiti kvasac. 

Kvasac: Ovdje sam koristio instant suhi kvasac, ali svježi kvasac će jednako djelovati. Ako koristite instant kvasac, prvo ga pravilno razmutite u toplom mlijeku (rehidrirajte ga u tekućini da ga aktivirate). 

Jaja: srednja do velika jaja, na sobnoj temperaturi (ovdje je temperatura vrlo važna). Možete ih umutiti u zasebnoj zdjeli prije nego što ih ubacite u smjesu ili ih dodati izravno u zdjelu. 

Brašno: obično / višenamjensko brašno. Jedna od posebnosti brioche kruha je ta što se ne radi od krušnog brašna koje ima veći udio proteina od običnog brašna, pa stvara manje glutena. Rezultat će biti svjetlije, mekane krafne. Trebat će vam i malo soli. 

Maslac: neslani maslac omekšati (sobne temperature) i narezati na kockice. Vrlo je važno da maslac bude mekan jer se inače neće lako uklopiti u tijesto. Ako je previše toplo ili otopljeno, neće se dobro uklopiti u tijesto i postat će masno. 

Po želji, pripremite mješavinu šećera od cimeta (mljeveni cimet + šećer u prahu) u koju ćete ubaciti krafne nakon što se ispeku. Također možete začiniti tijesto za brioche krafne s malo cimeta, malo ekstrakta vanilije ili čak naribane limunove korice. 

Koja je razlika između brioche krafni i običnih krafni? 

Brioche krafne obično su bogatije od običnih krafni jer se rade od obogaćenog tijesta koje sadrži visok omjer masti (maslac, jaja i mlijeko). 

Mogu li dizati tijesto preko noći / u hladnjaku? 

Apsolutno; stajanje tijesta u hladnjaku (8 do 12 sati ili do 24 sata) ne samo da će pomoći da se razviju okusi, već će i olakšati rad s tijestom. Hladno tijesto za brioche bit će manje ljepljivo i mekano od onog na sobnoj temperaturi. 

Na kojoj temperaturi da pržim krafne? 

  • Iz svojih brojnih testova otkrio sam da je najbolja temperatura oko 180 stupnjeva Celzijusa. Budući da sadrži mnogo jaja, krafne brzo porumene. Ako je temperatura previsoka (preko 180 stupnjeva Celzijusa), krafne će izgorjeti prije nego što budu potpuno pečene, a sredina će im biti sirova. 
  • Ispod 165 stupnjeva Celzijusa, krafne će se sporo pržiti što će rezultirati pretjerano masnim krafnama. Obavezno držite svoj termometar u ulju za prženje i nastavite se igrati s temperaturom štednjaka kada je to potrebno kako biste osigurali da ulje ostane oko preporučene temperature. 

Koje ulje trebam koristiti za prženje? 

  • Najbolja ulja za prženje su neutralna biljna ulja. Koristio sam suncokretovo ulje koje ima visoku točku dimljenja, što ga čini savršenim za prženje. 

Malo drugačija priprema za one koji ne vole prženu hranu  

  • Ako ne želite pržiti krafne, zapravo se mogu peći i oko 20 minuta na 180 stupnjeva Celzijevih. Tekstura će biti drugačija i neće dobiti istu zlatnosmeđu boju, ali bi trebale ostati ukusne lagane i pahuljaste pečene krafne. Krafne prije pečenja možete namazati s malo žumanjaka za onu zlatnu boju po želji. 

Kaj može poći po zlu 

  • Tijesto za brioche je vrlo ljepljivo ili masno: tijesto za brioche (i općenito obogaćeno brioche tijesto) treba mnogo duže da se mijesi od običnog tijesta za kruh. Nastavite ga mijesiti (barem 20 minuta) dok ne postane manje ljepljivo. Masno tijesto može značiti da je korišteni maslac bio previše topao/mekan. 
  • Tijesto se nije diglo: ili kvasac nije bio živ (ili ga je ubilo pretoplo mlijeko) ili se tijesto jednostavno mora dulje dizati. Točno vrijeme dizanja ovisit će o temperaturi okoline, pa ako je u vašoj kuhinji prehladno, dizat će se sporije nego u toplom okruženju. 
  • Krafne su ravne ili guste: to se obično događa kada je tijesto nedovoljno ili previše dignuto. Provjerite je li se tijesto udvostručilo kada ga prvi put dižete. Za drugu provjeru lagano ubodite prstom jednu kuglicu. Ako ostane malo udubljenje koje se polako vraća (ali ne do kraja), spremno je. 
  • Sredina krafni je sirova: krafne su se pržile na previsokoj temperaturi ili nedovoljno dugo. 

Savjeti za spremanje i čuvanje krafni 

  • Brioche krafne najbolje je poslužiti svježe unutar jednog dana. Mogu se čuvati u hladnjaku do 3 dana, ali će izgubiti svoju meku i pahuljastu teksturu. Kako bi brioche krafne ostale svježe, čuvajte ih u hermetički zatvorenoj posudi. 
  • Krafne se mogu zamrzavati do mjesec dana za najbolju teksturu i okus. Kad se potpuno ohladi, zamotajte svaku krafnu pojedinačno u foliju i zamrznite. Ostavite da se otopi na sobnoj temperaturi i zagrijte nekoliko sekundi u mikrovalnoj pećnici prije posluživanja. 

Brioche krafne – recept 

Sastojci 

  • 75 ml  punomasnog vrhnja / punomasnog mlijeka – mlako 
  • 80 gr  šećera u prahu 
  • 9 gr  instant suhog kvasca 
  • 3 jaja – srednja do velika, na sobnoj temperaturi 
  • 350 gr  običnog/višenamjenskog brašna 
  • 1/2 žličice fine kuhinjske soli 
  • 120 gr neslanog maslaca – mekanog 
  • Suncokretovo ulje ili neutralno biljno ulje – za prženje 

Upute : 

U zdjeli vašeg samostojećeg miksera opremljenog nastavkom za kuku za tijesto, umutite mlako mlijeko( i šećer u prahu. Dodajte kvasac, promiješajte i ostavite sa strane oko 10 minuta ili dok se na površini ne pojave mali mjehurići. 

Umutiti jaja pa dodajte brašno i sol. 

Tijesto mijesite na laganoj do srednjoj brzini oko 5 minuta, odnosno dok se svi sastojci ne sjedine. Polako dodajte kockice mekanog maslaca po malo. Mijesite na maloj brzini dok se potpuno ne sjedini. 

Povećajte brzinu miksera na srednju do srednje visoku oko 20 minuta, ili dok tijesto za brioche ne postane vrlo mekano, rastezljivo i samo malo ljepljivo. 

Pokrijte zdjelu kuhinjskom krpom i ostavite da se diže na toplom oko 2 sata (dok se ne udvostruči), ili u hladnjaku preko noći 8-12 sati (do 24 sata)  

Probušite rukom tijesto da se ispuše, prebacite ga na vrlo malo pobrašnjenu površinu i izrežite na 10 jednakih dijelova. Svaki dio oblikujte u čvrstu punđu  

Stavite svaku krafnu na pojedinačne kvadratne listove papira za pečenje / pergament papira postavljene preko velikog pleha za pečenje. Pokrijte kuhinjskom krpom i ostavite da se diže oko 1 sat, ili dok se gotovo ne udvostruči  

Pripremite veliki lonac s uljem. Zagrijte ulje na srednjoj vatri dok ne dosegne oko 170 stupnjeva Celzijusa. Pomoću termometra kontrolirajte temperaturu i pazite da ne varira tijekom prženja. 

Svaku krafnu jednu po jednu nježno ubacite u ulje skidajući papir za pečenje. Okrugla probna strana treba biti okrenuta prema dolje, a strana sa šavovima prema gore. Pržite oko 2 minute sa svake strane. Krafne bi trebale biti zlatne . 

Pržene krafne stavite na rešetku obloženu papirnatim ručnicima da se ocijede. Poslužite svježe ohlađeno. 

Po želji dok su još tople, ubacite krafne u mješavinu šećera i cimeta (ili samo šećera)