Kulinarski svijet je pun iznenađenja, a jedno od njih su i mušmule. Ovo zaboravljeno voće krije brojne mogućnosti za pripremu ukusnih i zdravih jela. S današnjim danom (u trenutku pisanja datum je 23.09) jesen je napokon stigla, a s njom i obilje ukusnog voća. Danas ćemo se posvetiti mušmulama, zaboravljenom dragulju jeseni. Njihov slatkast i trpak okus, zajedno s mekom teksturom, savršen je za pripremu raznih slastica i drugih jela. Otkrijmo zajedno zašto su mušmule toliko posebne i kako ih možemo uvrstiti u našu svakodnevnu prehranu.
Mušmule su srednjovjekovno voće – uzgajaju se od rimskog doba (8. stoljeće). Porijeklom su iz Irana, jugozapadne Azije i jugoistočne Europe, posebno oko Crnog mora; Bugarska, Grčka i Turska.
Ovo zaboravljeno voće ima prirodnu slatkoću, kada sazriju imaju gotovo karamelni okus i vrlo blagu kiselost poput jabuke. Nutritivno gledano, mušmule sadrže dobru količinu ugljikohidrata, te značajnu količinu željeza, kalcija, vlakana, vitamina C i B1. Ali kako ih možete koristiti?
Mušmule možete jesti i sirove, ali plodovi moraju biti mekani i skoro truli. Kad sazriju, plodovi su smeđi, a meso je kašasto. To je čak i boja (kao i okus) karamele. Voće možete izgnječiti i jesti iz ruke ili oguliti ju i tako ju pojesti. Okus podsjeća na dunju, karamelu, sok od jabuke i za mene suhe marelice, namočene i pasirane.
Kao što sam napisao, mušmule su najbolje kad malo “prezriju”. Nemojte se odmah prepasti, to je njihov prirodni proces zrenja do prezrelosti i skoro do fermentacije. To im daje onaj njihov prepoznatljiv a opet prekrasan okus. Takvo zrenje se događa prirodno nakon nekoliko mrazeva, iako se plodovi često beru nedozreli i mogu se ostaviti vani nekoliko tjedana, dok ne omekšaju. Također se mogu ostaviti u kutiji u zatvorenom prostoru, iako proces može trajati malo duže.
Kada su plodovi nedovoljno zreli, žućkaste su boje i tvrdi. Kako dozrijevaju boja će potamniti, no potrebno sačekati dok potpuno ne potamni. Ako su djelomično žute i tvrde, potrebno je dodatno zrenje.
Tradicionalno se mušmule jedu sirove i koriste za izradu pekmeza i ‘sira od mušmula’ koji je pomalo sličan voćnoj skuti. Od voća se može napraviti i žele koji se može koristiti kao nadjev za pite. Sve plodove koji su crni iznutra ili ako je meso još bijelo, treba baciti. Plodovi također sadrže velike koštice, pa ih ja radije protisnem kroz sito ili sitno cjedilo i tako bacim koštice. Tako ćete dobiti lijepu, glatku voćnu kašu koja se može koristiti uz fine sirove ili kao sastojak za jako ukusne muffine.
Kaj je zanimljivo kod mušmula u kratkim crtama?
- Zrenje: Za razliku od većine voća, mušmule su najboljeg okusa kada su prezrele. Kada padnu s drveta, njihova se tekstura mijenja i postaju slatke i mekane.
- Upotreba: Mušmule se mogu jesti svježe, ali su popularne i u džemovima, kompotima, sokovima i kolačima. Odlično se slažu s drugim voćem i začinima, poput cimeta i vanilije.
- Ljekovita svojstva: Mušmule su bogate vitaminima (C i A), mineralima (kalij) i vlaknima. Smatra se da imaju protuupalna svojstva i da pomažu kod probavnih problema.
- Povijest: Mušmule su poznate tisućama godina i spominju se u mnogim starim kulturama.
Mušmule su pravo osvježenje u jesenskim danima. Njihov slatkast okus i meka tekstura čine ih savršenim za pripremu raznih slastica i drugih jela. Osim što su ukusne, mušmule su i iznimno zdrave. Bogate su vitaminima, mineralima i vlaknima, kaj ih čini odličnim izborom za sve koji žele voditi zdrav život. Iskoristite jesen u potpunosti i uživajte u svim dobrobitima koje mušmule pružaju. A vi, imate li neki omiljeni recept s mušmulama ili priču iz djetinjstva? Podijelite s nama na Facebooku i zajedno stvorimo pravu riznicu recepata s ovim divnim voćem. Do tada nadam se da će te uživati u kratkom ali slatkom receptu s mušmulama.
Muffini s mušmulama
Sastojci
- 250g brašna (175g integralnog, 75g bijelog)
- 100 g smeđeg šećera
- 2 žličice praška za pecivo
- 1 veliko jaje, istučeno
- 125g pirea od mušmule
- 50 g otopljenog maslaca
Za preljev
- 150 g mascarpone sira
- 50g pirea od mušmule
- 1 žlica mekog smeđeg šećera
- Naribana korica pola naranče
- 1/2 žličice mljevenog cimeta
Priprema :
Zagrijte pećnicu na 190°C i namastite kalup za muffine s 12 rupa. U velikoj zdjeli pomiješajte brašno, šećer i prašak za pecivo. U malom loncu otopite maslac na laganoj vatri i stavite ga sa strane. Umutite jaje te ih zatim dodajte u brašno. Zatim dodajte pire od mušmula te n a kraju otopljeni maslac. Sve dobro promiješajte.
Ravnomjerno rasporedite smjesu u pripremljen kalup i pecite oko 18 minuta ili dok čačkalica ne izađe čista. Izvadite iz pećnice i ostavite da odstoji 10 minuta prije nego što ih izvadite iz kalupa te ih nakon toga ostavite da se dobro ohlade.
U maloj posudi pomiješajte mascarpone, pire od mušmule, šećer, naribanu narančinu koricu i cimet. Dobro sjediniti. Upotrijebite slastičarsku vrećicu kako biste svaki muffin ukrasili glazurom. Dalje možete “dekorirati” po želji.
Kako napraviti voćni pire od mušmule
Mušmulama skinite koru. Odbacite crno ili blijedo meso. Stavite smeđe meso u sito ili fino cjedilo iznad velike plastične zdjele i pritisnite meso stražnjom stranom metalne žlice za desert (mislim da ovo bolje funkcionira od veće kuhače). Za jednostavnost, možda ćete htjeti povremeno odbaciti koštice i vlaknaste dijelove koji su ostali u situ i izvaditi pire u zasebnu zdjelu. Od 1 kg mušmula treba dobiti oko 400 – 500 g pirea. Ohladite ga u hladnjaku te iskoristite u roku od nekoliko dana ili zamrznite do 3 mjeseca.