Mali vodič kroz kruh vol10 – Jednostavan kukuruzni kruh

Mekan, pahuljast i nježan, ovaj jednostavan kruh od kukuruznog brašna lagano je zaslađen i čini savršen doručak, međuobrok  ili bilo koje doba dana. Nije potreban kvasac ili vrijeme dizanja, ovaj brzi kruh zahtijeva samo 8 sastojaka i sprema se za manje od sat vremena. Potpuno bez glutena i bez mliječnih proizvoda, ali tako je dobro da nikoga ne bi bilo briga. Ispecite štrucu ili ako želite dvije i više odjednom te ih zamrznite kako biste mogli uživati u ovom brzom kukurznom kruhu bez glutena bilo kada. 

Ništa bolje od pečenja štruce domaćeg kruha – i dok volim peći kruh s kvascem, postoje dani kada radije napravim štrucu brzog kruha umjesto toga. 

Brzi kruhovi koriste prašak za pecivo za dizanje umjesto kvasca (što znači da nije potrebno vrijeme dizanja, a time i brže vrijeme pripreme). To ih čini odličnima za spajanje kada ste u žurbi ili jednostavno želite nešto ukusno i ne želite dugo čekati da pojedete. Nedavno sam isprobaoi recept za brzi kruh s kukuruznim brašnom, budući da sam imala pola paketa kukuruznog brašna u smočnici (preostalo od kad sam napravio najlakše palačinke od kukuruznog brašna ikada pa kako bi naš predsjednik rekao, šteta da propadne

Kaj je to kukuruzno brašno 

Kukuruzno brašno se u osnovi pravi temeljitim mljevenjem cijelih zrna kukuruza kako bi se dobio vrlo mekan, fini blijedožuti prah. Prirodno je bez glutena, što znači da je siguran za uživanje za celijakiju i one koji ne podnose gluten. Kukuruzno brašno NIJE isto što i kukuruzni škrob, koji se pravi samo od škrobnog dijela kukuruza, a prerađuje se u fini bijeli prah. 

Kukuruzno brašno također NIJE isto što i palenta, koje je u osnovi osušena zrna kukuruza samljevena u žuto, grubo brašno s teksturom poput pijeska. 

Zašto ovaj recept djeluje 

Iskreno, ovaj recept je doslovno siguran. Sve što trebate je samo 8 jednostavnih sastojaka i sat vremena da ispečete štrucu ovog apsolutno ukusnog kruha od kukuruznog brašna. Ova štruca je ludo pahuljasta i izaziva ludu ovisnost, a taman dovoljno slatka da utaži glad, a pritom nije preslatka pa je možete jesti za doručak ili kad god poželite. 

Najbolje od svega, potpuno je bez glutena i mliječnih proizvoda (tako da u njemu mogu uživati čak i osobe s celijakijom ili osobe s intolerancijom na gluten i mliječne proizvode), ali je tako prokleto dobar da nitko ne bi primijetio. Vjeruj mi kad to kažem 

Napomene o sastojcima  

Kukuruzno brašno: Imajte na umu da kukuruzno brašno NIJE isto što i kukuruzni škrob ili palenta, stoga ga NEMOJTE zamijeniti ni s jednim od njih. 

Višenamjensko brašno bez glutena: Toplo preporučujem korištenje kvalitetne mješavine brašna bez glutena koja se sastoji od lakših brašna/škroba (kao što su rižino brašno, kukuruzni škrob, škrob tapioke ili krumpirov škrob) kako biste osigurali lagani i nježne konačne teksture. NE preporučam korištenje mješavina brašna bez glutena koje uključuju teža brašna i škrob jer će to rezultirati gušćom konačnom teksturom. 

Šećer: Koristio sam bijeli granulirani šećer, ali slobodno upotrijebite smeđi šećer ako više volite. Samo imajte na umu da će korištenje smeđeg šećera uzrokovati da unutrašnjost kruha bude tamnije boje. Ako ste dijabetičar, toplo preporučujem korištenje zaslađivača (alternativa šećeru u omjeru 1:1 s nultim glikemijskim indeksom). 

Prašak za pecivo: Obavezno koristite prašak za pecivo bez glutena ako imate celijakiju ili intoleranciju na gluten. Budući da u ovom kruhu ne koristimo kvasac, prašak za pecivo je ono što će pomoći ovom kruhu od kukuruznog brašna da naraste i dati mu pahuljastu teksturu. 

Jaja: Ako su vaša jaja prvobitno bila u hladnjaku, možete ih staviti na sobnu temperaturu tako da ih pustite pod toplom vodom da se malo zagriju prije nego što ih razbijete. Jaja su potrebna da se vežu i pomognu kruhu da naraste… Ako ste ipak alergični na jaja, možete pokušati koristiti aquafabu kao zamjenu za jaja.  

Bademovo mlijeko: Možete koristiti i druge vrste mlijeka kao što su mlijeko od indijskih oraščića, rižino mlijeko ili sojino mlijeko ako želite. Alternativno, ako niste intolerantni na laktozu, možete koristiti i normalno mlijeko u jednakim količinama. 

Suncokretovo ulje: Koristio sam suncokretovo ulje jer ga uvijek imam pri ruci. Međutim, možete koristiti i druga neutralna biljna ulja. Alternativno, ako niste intolerantni na laktozu, umjesto toga možete koristiti i otopljeni maslac. 

Savjeti i pokoji trik 

Kalup za kruh: toplo preporučujem korištenje metalnog kalupa za kruh jer omogućuje ravnomjerno pečenje stranica kruha i stvara zlatnosmeđu koricu sa svih strana. Korištenje staklene ili keramičke posude vjerojatno neće rezultirati ravnomjernom bojom po cijeloj površini. 

Čuvanje/zamrzavanje: Za čuvanje, ohlađenu štrucu stavite u hermetički zatvorenu posudu i čuvajte u hladnjaku do 5 dana. Za zamrzavanje ohlađeni kruh zamotajte u plastičnu foliju i zamrznite do 3 mjeseca. Neka se kruh potpuno otopi u hladnjaku preko noći prije rezanja. 

Par odgovora na potencijalna pitanja  

Mogu li kukuruzno brašno zamijeniti kukuruznim škrobom ili palentom? 

Ne, NE preporučujem da kukuruzno brašno zamijenite kukuruznim škrobom ili kukuruznom krupom jer su to tri potpuno različita sastojka. 

Je li kukuruzno brašno bez glutena? 

Da, kukuruzno brašno je potpuno bez glutena. Proizvodi se mljevenjem cijelih zrna kukuruza u fino brašno, a kukuruz je prirodno bez glutena. 

Kako čuvati ovaj kruh 

Za čuvanje ohlađeni kruh od kukuruznog brašna stavite u hermetički zatvorenu posudu i čuvajte u hladnjaku do 5 dana. 

Mogu li zamrznuti ovaj kruh od kukuruznog brašna? 

Da, možete. Za zamrzavanje ohlađeni kruh zamotajte u plastičnu foliju i zamrznite do 3 mjeseca. Neka se kruh potpuno otopi u hladnjaku preko noći prije rezanja. 

Jednostavan kukuruzni kruh  

SASTOJCI :  

  • 240 g kukuruznog brašna 
  • 240 g višenamjenskog brašna bez glutena 
  • 133 grama bijelog šećera 
  • 2 žličice praška za pecivo 
  • Prstohvat soli 
  • 4 velika jaja, sobne temperature, istučena 
  • 1 šalica bademovog mlijeka 
  • 80 ml suncokretovog ulja 

UPUTE 

Prethodno zagrijte i podmažite: Zagrijte pećnicu na 180°C i namastite metalni kalup za kruh  

Umutite suhe sastojke: U velikoj zdjeli pomiješajte kukuruzno brašno, višenamjensko brašno bez glutena, šećer, prašak za pecivo i sol dok se ne sjedine. 

Dodajte mokre sastojke kako biste formirali tijesto: dodajte umućena jaja, bademovo mlijeko i biljno ulje i miksajte dok ne dobijete homogenu blijedožutu smjesu (tijesto će biti prilično tekuće i sipko). 

Prebacite tijesto u kalup: Ulijte tijesto u prethodno namašćeni kalup za kruh. Pecite 50 minuta do 1 sat dok ne porumene i dok čačkalica zabodena u sredinu ne izađe čista. 

Potpuno ohladite: Ostavite štrucu da se ohladi najmanje 10 minuta u kalupu prije nego što je izvadite i ostavite da se do kraja ohladi na rešetki. 

Narežite i uživajte: Kada se štruca ohladi, narežite i uživajte!