Ovaj recept je veganski, bez glutena, bez ulja i napravljen od cjelovitih biljnih sastojaka. Nakon što napravite ovaj veganski recept za majonezu od indijskih oraščića, ne šalim se, više nećete morati kupovati kupovnu vege majonezu iz trgovine jer ju je tako lako napraviti vlastitu. Baza se stvara namakanjem i blendanjem orašastih plodova.
Indijski oraščići ili ipak makadamija orasi – korištenje orašastih plodova zamjenjuje potrebu za upotrebom jaja, što znači da je ovo recept za majonezu bez jaja. 🙂
Jeste li znali da indijski oraščići zapravo nisu sirovi? Peku se i kuhaju na pari prije ljuštenja. Unatoč tome, mnogi ljudi u zajednici sirove hrane široko koriste indijske oraščiće za preljeve, umake, umake, deserte i sireve.
Za istinski sirovu vegansku alternativu pokušajte umjesto toga upotrijebiti namočene orahe makadamije. Korištenje sirove makadamije dat će vam sličnu bogatu, kremastu teksturu kao majoneza od indijskog oraha kada se pomiješa.
U receptu ćemo koristiti indijske oraščiće jer su lakše dostupni i jeftiniji nego makadamija orasi.
Sok od limuna – ako želite, možete ga zamijeniti sirovim jabučnim octom. To će dati jači okus majoneze, no ja jako volim limun pa će on biti u receptu.
Dijon senf
Morska sol – koristim morsku sol. Slobodno upotrijebite ružičastu himalajsku ako vam je trako draže.
Ovu vegansku majonezu od indijskih oraščića možete koristiti kao ukusan preljev za salatu, namaz ili umak za narezano povrće dodavanjem sitno narezanog svježeg začinskog bilja, začina ili češnjaka.
Vrijedno je napomenuti da će se u hladnjaku malo zgusnuti. Da biste ga razrijedili, dodajte mu malo vode, žličicu po žličicu dok ne dobijete konzistenciju koju želite.
Za početak stavite oraščiće u malu zdjelu ili staklenku i pokrijte vodom. Ostavite ih preko noći s poklopcem ili komadom papirnatog ručnika na vrhu kako bi ostali čisti. Obavezno ocijedite i isperite prije upotrebe.
Ako nemate vremena, možete umjesto toga potopiti orašaste plodove u vruću vodu 3-4 sata. Ipak, imajte na umu da ovo ne daje uvijek najglađu, najkremastiju konzistenciju. Iznimka bi mogla biti ako koristite vrhunski blender jer su poznati po proizvodnji najkremastijih sirovih preljeva, frapea i umaka. Ali oni koštaju par tisuća eura.
Više volim ovaj recept za majonezu od indijskih oraščića od nekih drugih koje možete napraviti kod kuće, a koji mogu koristiti miješani tofu ili aquafabu. Razlog je taj što su orašasti plodovi prepuni hranjivih tvari. Također primijetite da nema ulja.
Indijski oraščići su dobar izvor proteina, vlakana i zdravih masti. Također su izvor esencijalnih minerala kao što su kalcij, željezo, bakar, cink, magnezij, kalij, kao i nekih vitamina.
Sastojci
- 200g indijskih oraščića , namočenih preko noći u vodi, zatim ispranih i ocijeđenih
- 200 ml vode
- 6 žlica svježe iscijeđenog soka od limuna
- 30g žličica dijon senfa
- dobar prstohvat morske soli
Metoda :
Stavite sve sastojke u blender i miksajte dok ne dobijete majonezu koja je prekrasno glatka i kremasta.
Probajte okus i ako treba još malo dorade, pokušajte dodati još malo soka od limuna ili dijon senfa.
Prebacite u staklenku ili posudu s poklopcem za upotrebu. Svježe napravljena majoneza od indijskih oraščića čuvat će se u hladnjaku do 3 dana
Jednostavna veganska Aquafaba Majoneza
Za pripremu ovog recepta potrebno je samo 5 minuta, 6 sastojaka i 1 posuda.
Početna verzija ovog recepta napravljena je ručnim mikserom, ali nakon toga sam otkrio da ne radi svima, pogotovo ovisno o snazi vašeg miksera! Stoga sam proveo više testiranja i sada imam siguran i učinkovit način da svaki put dobijem savršenu majonezu.
Baza je aquafaba – ostatak tekućine/salamure u limenci slanutka – koji je pomiješan s jabučnim octom, sirupom od smeđe riže, senfom u prahu i morskom soli za aromu. Slijedi neutralno ulje za kremastost. Što se tiče ulja, držite se suncokretovog, stvarno je najbolje za ovaj recept, ali i ulje avokada također djeluje (samo daje malo manje gustu majonezu).
Sastojci :
- 60 ml aquafabe (tekućina/salamura u konzervi kuhanog slanutka)
- 1/4 žličice mljevene gorušice (link za kupnju, samo ju sameljite u mlincu za kavu)
- 1/4 žličice morske soli
- 1,5 žličica jabučnog octa
- 1-3 žličice rižinog sirupa (link za kupnju) (ili javorov sirup)
- 180-240 ml suncokretovog ulja
Metoda
Dodajte aquafabu u visoku staklenu posudu zajedno s mljevenom gorušicom, morskom soli, jabučnim octom i sirupom od smeđe riže. Miješajte na visokoj razini s uronjenim blenderom za najbolje rezultate (nismo imali dobar uspjeh s tradicionalnim blenderima).
Izmjerite ulje. Zatim, s uronjenim blenderom na najvećoj brzini, počnite polako ukapati ulje. Povećajte kapaljke do vrlo malog mlaza (otprilike širine čačkalice), dodavajući ulje vrlo polako tijekom 1-2 minute (preporučujem postavljanje mjerača vremena kako biste ubrzali). Polagano dodavanje podržava proces uranjanja.
Pomičite uronjeni blender gore-dolje kako biste unijeli malo zraka prema kraju. Ako vam se čini prerijetko, dodajte još ulja. Što više ulja dodate, tekstura će biti kremastija, gušća i gušća. Ne bi vam trebalo više od preporučene količine.
Kušajte i prilagodite okus prema potrebi, dodajući više zaslađivača po izboru za slatkoću (imajući na umu da će javorov sirup učiniti manje gustim + pahuljastim), ocat za oštrinu, sol za slanost ili mljevenu gorušicu za okus senfa. Dodao sam još malo od svakog.
Upotrijebite odmah ili prebacite u zatvorenu posudu u hladnjaku dok se ne ohladi – oko 4 sata. U frižideru će se još više zgusnuti! Čuvajte ostatke u hladnjaku do 2 tjedna (ponekad i duže). Znat ćete da se pokvarilo kad se stvori plijesan. Ova majoneza nije pogodna za zamrzavanje, no zato je savršena za sendviče.