Ako ste se ikada pitali što je u ovim zločestim dečkima, pa, zapravo ništa loše – samo mali komadić šećera! Ovi domaći bao bunsi su pahuljasti, lagani i lakše ih je napraviti nego što mislite. Možete ih čak pripremiti i dan unaprijed, a zatim ih skuhati na pari prije posluživanja. Da, zaista je tako jednostavno. Prije par godina u Pero Baru su bili jako popularni, punili smo ih sa raguom od tune i ukiseljenim povrćem. Bili su stvarno atraktivni i ono najbitnije jako ukusni.
No kaj su to bao bunsi?
Bao bunsi su delicija u mnogim dijelovima Azije. Bao je tradicionalno bijelo tijesto punjeno nadjevom po izboru i kuhano na pari do savršenstva. Ova peciva mogu varirati u veličini i nadjevu ovisno o regiji. Tipični nadjevi uključuju mješavinu meke svinjetine, govedine, piletine i povrća.
Danas možete naći bao bunse diljem svijeta malo izmijenjene kako bi odgovarale kulturi lokacije. Bao je nastao u sjevernoj Kini i datira iz razdoblja triju kraljevstava u trećem stoljeću. Neki tvrde da se dokazi o ovim pecivima mogu pratiti čak 400. pr. Nove ere.
Izvorni bao bunsi bio je kuglica veličine šake napravljena od brašna, kvasca, šećera, praška za pecivo, mlijeka i ulja. Peciva su se spajala na vrhu i kuhala na pari da bi se oblikovala meka, slatka kugla od tijesta ispunjena mesom.
Bao diljem Azije
Ova se poslastica brzo proširila diljem Azije, lagano se mijenjajući od regije do regije.
Hong Kong: U ovoj bao buns verziji su napravili zamjenu s pšeničnog na rižino brašno. Klimatske razlike u ovom području stvorile su pogodnije okruženje za uzgoj riže. Uobičajeni nadjev za bunse pronađen u Hong Kongu bila je slatka svinjetina s roštilja.
Tajvan: Tajvanski bao postao je popularna stavka brze hrane koju jedete dok ste u pokretu. Ova verzija baoa bila je veća od tradicionalnog kineskog baoa i obično punjena rakovima, govedinom ili slatkim krumpirom.
Shanghai : Iznimno populari dumplingi za juhu koje danas viđamo diljem azijskih restorana stvorene su u Šangaju. Ove kuglice od tijesta pažljivo su izrađene s nadjevom od želatine koji se kuhanjem na pari pretvara u ukusnu juhu. radicionalni način uživanja u njima je najprije trganje tijesta, zatim popijete juhu, a nakon toga slistite dumplinge.
Bao u Europi
Danas možete pronaći verzije bao peciva u cijelom svijetu. Bao bunsi su napravili veliku senzaciju u Europi, a restorani posvećeni ovoj kineskoj deliciji postali su popularni.
OK krenimo na recept
Sastojci :
- 500 g glatkog pšeničnog brašna
- Žličica šećera
- 1 pakiranje suhog kvasca
- 1 žlica suncokretova ulja
- 50 ml mlijeka
- 1 žlica rižina octa
- 1 prašak za pecivo
- 200 ml vode
Za početak suha smjesa
Brašno prosijte i dodajte mu prašak za pecivo.
Kaj dalje
Suhi kvasac pomiješajte s jednom žlicom šećera i malo tople vode pa ostavite da reagira cca 25-20 minuta. U suhu smjesu dodajte aktivirani kvasac.
Sljedeći korak je mlijeko. Da dodajte mlijeko smjesi.
Nakon toga vrijeme je da ubacite i ulje.
Sad uzmite rižin ocat i pomiješajte ga s vodom. Ubacite u smjesu.
Sad slijedi ručni rad ili još bolje ako imate samostojeći mikser tipa KitchenAid. Mijesite slobodno 15 minuta.
Ok sad kad ste tijesto dobro izmijesili prebacite ga u blago nauljenu posudu i ostavite pokrivenog da se diže cca dva sata. Negdje na toplom mjestu
Nakon dva sata, izvadite tijesto na pobrašnjenu površinu i izmijesite ponovno tijesto da izbijete zrak iz njega.
Sad je vrijeme da ga razvaljate valjkom/oklagijom na debljinu od cca 1 cm.
Uzmite kalup, ili ako nemate kalup uzmite neku manju konzervu koja će poslužiti kao rezač i izrežite na krugove. Promjer od 8 cm bi bio idealan, ali nije nikakav pravilo.
Krugove tijesta sada preklopite pomoću štapića za ražnjiće ili tanke kuhače
Pustite tijesto da se diže još cca sat vremena
Natržite rukom ili izrežite papir za pečenje. Na tako pripremljen papir postavite svoja peciva. Jako bitan korak da se peciva kasnije ne prime dok se. Budu parila.
Parite na srednje jakoj vatri 15 minuta.
I to je sva mudrost