Konobaru, pa gdje si?

Već neko vrijeme u ugostiteljstvu vlada prava kriza – nedostatak konobara. Mnogi restorani, kafići i barovi muku muče s pronalaskom osoblja, a situacija se iz dana u dan čini sve gorom. Kao netko tko je godinama u ovom poslu, i sam sam svjedok ovog problema, pa evo nekoliko mojih zapažanja o uzrocima i mogućim rješenjima.

Nedostatak konobara nije samo isključiv za hrvatsku. Ovaj trend je postao globalan problem, ali se posebno osjeća u našim lokalnim restoranima, kafićima i barovima. No kaj je uzrokovalo ovaj manjak i kako se ugostitelji bore s ovim izazovom?

Iskreno mislim da je ovo kombinacija više faktora. Nažalost, ugostiteljstvo često znači dugo radno vrijeme, rad vikendom i praznicima, a plaće nisu uvijek konkurentne. Prosječna plaća konobara u Hrvatskoj je oko 1100 eura, što je znatno manje od prosječne plaće u drugim sektorima.

Osim toga, konobari često rade u teškim smjenama, posebno vikendom i praznicima, a prekovremeni sati su česta pojava. Mnogi mladi radije biraju poslove s boljim uvjetima i većom sigurnošću, poput poslova u IT sektoru ili administrativnih poslova, gdje mogu očekivati konkurentnu plaću, redovno radno vrijeme i mogućnost napredovanja.

Nedostatak radne snage u ugostiteljstvu već sada ima ozbiljne posljedice. Mnogi ugostiteljski objekti se bore s pronalaskom radnika, a kvaliteta usluge često trpi. Dugoročno gledano, ovaj problem može dovesti do povećanja cijena ili ne daj bože, do zatvaranja određenih ugostiteljskih objekata .

Kako bismo riješili ovaj problem, potrebno je snažno povećati ulaganje u obrazovanje i stvarati programe koji će mlade ljude motivirati za rad u ugostiteljstvu. Više o tome pročitati ovdje.

Nećemo se zavaravati, situacija se sigurno neće promijeniti preko noći. Potrebna je promjena u percepciji konobarskog posla i poboljšanje uvjeta rada. Možda će netko reći da je najjednostavnije rješenje, nažalost u većem zapošljavanju stranaca.

U međuvremenu, svi mi u ugostiteljstvu moramo se potruditi da stvorimo bolje uvjete za naše zaposlenike i privučemo nove talente. Jer, bez dobrih konobara, nema ni uspješnog restorana.

No možemo li ga “ukrasti”?

“Krađa” konobara iz drugog lokala je nezgodna situacija i etički upitna praksa. Iako tehnički možete pokušati privući konobara da pređe kod vas, važno je to učiniti na pošten i transparentan način. Konobar koji već radi u drugom lokalu vjerojatno ima određenu lojalnost prema svom poslodavcu. Agresivno “vrbovanje” može narušiti tu lojalnost i stvoriti neugodnu situaciju za sve uključene strane. Možda ćete kratkoročno dobiti dobrog konobara, ali dugoročno riskirate stvaranje neprijateljstva i narušavanje odnosa s drugim lokalima.

Kaj umjesto toga?

Umjesto da pokušavate “ukrasti” konobara, fokusirajte se na stvaranje atraktivnog radnog okruženja i privlačenje talentiranih konobara na etičan način:

  • Objavite oglas za posao: Jasno istaknite što nudite i zašto bi konobari trebali raditi kod vas.
  • Iskoristite društvene mreže: Promovirajte svoj lokal kao poželjno mjesto za rad.
  • Sudjelujte na sajmovima poslova: Predstavite se potencijalnim zaposlenicima.
  • Surađujte sa školama za ugostiteljstvo: Ponudite praksu ili stipendije studentima.

Na kraju krajeva, cilj je privući najbolje konobare, a to se postiže stvaranjem pozitivne radne atmosfere, nuđenjem konkurentnih uvjeta i poštivanjem etičkih principa.

Samo mi “loši” konobari dolaze

Situacija kada vam stalno dolaze loši konobari je frustrirajuća, ali nije nerješiva. Znam koliko je to iscrpljujuće – gubite vrijeme i novac na stalnu obuku novih ljudi, kvaliteta usluge trpi, a gosti su nezadovoljni.

Možda se čak pitate je li problem u vama i jeste li “uopće sposobni voditi lokal”prokleti” da vas takvi pronalaze. Vjerujte mi, niste jedini. Mnogi ugostitelji se suočavaju s ovim problemom, ali uz pravilan pristup možete preokrenuti situaciju. Ključno je analizirati zašto vam dolaze loši konobari, poboljšati proces zapošljavanja, uložiti u postojeće zaposlenike i stvoriti atraktivne uvjete rada. Primjerice, oglas mora jasno i precizno opisivati posao, očekivanja, potrebne vještine i iskustva. Što je oglas detaljniji, to ćete privući više kandidata koji odgovaraju vašim potrebama.

Važno da je da ne odustajete. Uz malo truda i strpljenja, možete izgraditi tim pristojnih konobara koji će doprinijeti uspjehu vašeg lokala. No put je težak.

Uf, čini se da je potraga za dobrim konobarom postala prava avantura. No, bez obzira na sve izazove s kojima se suočavamo u ugostiteljstvu, vjerujem da ima nade. Ključno je da se mi, ugostitelji, aktivno uključimo u rješavanje problema.

Povećanjem plaća, poboljšanjem uvjeta rada i ulaganjem u edukaciju možemo privući i zadržati kvalitetne konobare. Također, važno je da promijenimo percepciju konobarskog posla i istaknemo njegove pozitivne strane – dinamičnost, komunikaciju s ljudima, mogućnost napredovanja.

Vjerujem da će uz zajednički trud ugostitelja, obrazovnih institucija i mladih nada konobarski posao ponovno postati atraktivan i poželjan. A do tada, ne odustajemo od potrage za onim “old school” konobarima koji će svojim osmijehom, vještinom i ljubaznošću učiniti da se naši gosti osjećaju kao kod kuće. Jer, na kraju krajeva, dobar konobar je srce i duša svakog ugostiteljskog objekta!

Kaj vi mislite o ovoj temi? Podijelite svoja iskustva i mišljenja u Facebook komentarima.