Kako koristiti cvjetove tikvica

Osim ako ste odrasli na selu, jedenje cvjetova tikvica može vam se činiti stranim konceptom, ali ovih je dana ova sezonska delicija zapravo tražena roba na lokalnim tržnicama te očekivana namirnica koju ćete ubrati iz vlastitog dvorišnog usjeva. Čupaju se odmah iz biljke tikvice i lako rastu u mnogim krajevima Europe, a posebno u Hrvatskoj.  

Cvjetovi su u potpunosti jestivi dio biljke tikvice. Jarko žute boje s bijelim i zelenim prugama, ukusne su bilo da se jedu sirove ili kuhane. Kada ih prvi put berete ili kupujete, pametno je nježno otresti svu vlagu ili insekte koji se možda skrivaju u cvjetovima, osobito ako je rano jutro i cvjetovi su zatvoreni. No zapravo im nije potrebna opsežna priprema prije upotrebe. Oni su osjetljivi i ne traju dugo, pa će višak vlage ubrzati propadanje. Držite ih što je moguće suhima dok ih ne budete spremni koristiti. 

Nisu pretjerano skupi, pogotovo ako znate nekoga na placu i uzimate veće količine. I muški i ženski cvjetovi tikvice mogu se brati i konzumirati, s tim da su muški bolji kandidati za branje jer će samo ženski dati plod. Razliku možete uočiti jer će ženski cvjetovi početi stvarati plodove tikvice iza sebe, a muški cvjetovi pojavljuju se na tankim peteljkama bez ploda. 

Kako koristiti cvjetove tikvica 

Prije nego što ih pojedete, cvjetove je potrebno nježno oprati pod hladnom vodom i osušiti. Svi dijelovi cvijeta su jestivi. 

Najtradicionalniji i najpopularniji način konzumiranja cvjetova je njihovo prženje, što im daje hrskavu vanjštinu. U tradicionalnoj talijanskoj kuhinji, cvjetovi tikve često se pune mješavinom sira ricotta, sira parmezana i začinskog bilja, zatim se umaču u laganu tempuru i prže u ulju. Konzumirani sirovi u salatama, zadržavaju svoju teksturu, poput ostalih jestivih cvjetova, dok kuhanjem vrlo brzo omekšaju. 

Kakvog su okusa? 

Nema nekog pretjerano cvjetnog iskustva što se tiče okusa. Nježan okus tikve i meka baršunasta tekstura daju im jedinstveno osjetilno iskustvo koje je ovdje teško riječima opisati.  

Gdje kupiti cvjetove tikvica 

Gdje god ih pronađete, potražite cvijeće s vlažnim, zelenim stabljikama i jarko narančastim cvjetovima koji ne venu. Obično su dostupni na tržnicama ili u lokalnoj prodavnici mješovitom robom počevši od lipnja ) i tijekom ljeta. 

Ako svoje cvijeće kupujete u trgovini, pitajte voditelja proizvodnje kada je primljeno kako biste znali koliko je svježe. Budući da su vrlo krhki, najbolje je kupiti cvijeće pohranjeno u školjkastim posudama, koje ih čuvaju od razbijanja jedno o drugo tijekom prijevoza. Međutim, najbolji način da osigurate stalnu opskrbu visoke kvalitete je da ih uzgojite sami: što je cvijeće svježije, to je boljeg okusa. Uzgoj cvjetova tikvica je jednostavan. Posadite sjeme u redovima. Biljke tikvica vole dobro drenirano, stalno vlažno tlo, ali kako biste izbjegli bolesti i gljivice, nemojte ih pretjerano zalijevati. Ljetna tikva sazrijeva za otprilike šest do sedam tjedana, ali cvjetovi će se pojaviti puno prije. 

Nakon što vaša biljka tikvice procvjeta, berite muške cvjetove duge peteljke, koji se razlikuju po jednom prašniku u sredini, prekrivenom peludom. Ostavite ih nekoliko za oprašivanje ženki, jer su one jedine koje donose plod. Ovisno o napretku vaše vegetacijske sezone, branje cvijeća također može postati preventivni napad prema kontroli onoga što se lako može pretvoriti u obilan i neodoljiv usjev u dvorištu.  

Skladištenje 

Cvijeće vrlo kvarljivo i najbolje ga je iskoristiti unutar jednog dana od kupnje ili dan/dva nakon branja. Ako ih je potrebno pohraniti, možete ih malo očuvati tako da ih zamotate između vlažnih papirnatih ručnika i stavite u plastičnu vrećicu s patentnim zatvaračem u ladicu vašeg hladnjaka.  

Moguće je čak i zamrznuti cvijeće. Ako imate plastičnu posudu, posložite cvijeće u jednom sloju, odvojeno papirnatim ručnicima (s jednim na dnu za početak) tako da upije svu vlagu i da se ne slijepi u veliku grudu. Zamrzivač je izvrstan način da prevarite kalendar – samo izvadite ovo cvijeće iz dubokog zamrzavanja za dašak svježine nakon što ljeto završi 

Kako napraviti punjene cvjetove od tikvica 

Punjeni cvjetovi tikvica nedvojbeno su jedno od najpopularnijih predjela koje se traži u modernim zagrebačkim bistroima i potpuno opravdano. Nadalje, moglo bi vas iznenaditi da ih zapravo nije teško napraviti kod kuće, pogotovo sada kad su u sezoni. 

Hrskavi izvana, ovi prekrasni zalogaji punjeni su kremastim nadjevom od ricotte i limuna. Osim toga, ovo će vam se topiti u ustima i natjerati vaše okusne pupoljke da pjevaju od radosti. Miris svježeg začinskog bilja i zlatno smeđa boja prženih cvjetova u trenu će otvoriti apetit vašim gostima, uz lagani nalet pikantnih i kremastih okusa..  

Sastojci :  

  • Cvjetovi od tikvica  
  • 250 grama Ricotta sira  
  • 30g žlice gorgonzola dolce DOP Ballarini (link
  • 1 jaje 
  • 1 limun 
  • Glatko brašno dodajte dio u zdjelu 
  • Hladna gazirana voda 
  • Suncokretovo ulje za prženje 

Metoda :  

Za pripremu punjenih cvjetova tikvica izvadite tučak iz sredine i stavite cvjetove u zdjelu gazirane vode. 

Dok se cvjetovi namaču, vrijeme je da napravite kremasti umak za vaše punjene cvjetove tikvica. Dodajte ricottu, otprilike 30g gorgonzole i svježu koricu limuna u veliku zdjelu. 

Sastojke izmiješajte vilicom, pritiskajući ricottu kako bi se sjedinila sa svim ostalim sastojcima. 

Dodajte malo gazirane vode u zdjelu i promiješajte. Nastavite polako dodavati dok ne dobijete kremasti, a ne tekući umak za punjene cvjetove tikvica. 

Žlicom stavite smjesu u vrećicu, zatvorite vrećicu i zatim gurnite smjesu u jedan kut prije nego što izrežete malu rupu. 

U posebnu zdjelu s brašnom dodajte jedno jaje i gaziranu vodu. Konzistencija treba biti kremasta, gusta i ne previše vodenasta. 

Nastavite malo po malo dodavati vodu i mutiti dok ne dobijete kremastu konzistenciju – baš kao kad pravite tijesto za ribu samo s gaziranom vodom umjesto s pivom.  

U tavu ulijte suncokretovo ulje i stavite je na štednjak na srednje jaku vatru. Ostavite da se zagrije do temperature od 180°C. (koristite termometar) 

Sada samo naprijed i pripremite cvjetove tikvica. Izvadite ih iz zdjele s vodom i svaku protresite da se skine višak vode, a zatim cvjetove tikvice do pola napunite vrhnjem, koristeći vrećicu. 

Iskrižajte latice da se krema zatvori i lagano pritisnite. Nakon što se zatvori, umočite cvijet u obično brašno i ostavite da odstoji sa strane. 

Nastavite tako dok svi punjeni cvjetovi tikvica ne budu spremni. 

Provjerite temperaturu ulja termometrom kako biste bili sigurni da je 180°C. 

Svaki cvijet umočite u tekuće tijesto, pritom ostavite da višak tijesta opadne, a zatim ga pažljivo stavite ravno u ulje. 

Pržite po tri cvijeta tikvice (ovisno o veličini posude) da ne bude prenatrpano.Žlicom okrećite cvjetove u ulju da s jedne strane ne izgore a s druge budu sirovi. Kad porumene i postanu hrskavi, prebacite ih na tanjur pripremljen slojem papirnatih ručnika da se ocijede, ovo je jako važan korak i nemojte ga preskočiti. 

Ponavljajte dok svi cvjetići ne budu hrskavi i gotovi.