Početak priče o germknedlama seže u doba Austro-Ugarske Monarhije. Ove pahuljaste knedlice, punjene slatkim pekmezom i prelivene umakom od vanilije, bile su omiljena poslastica kod svih društvenih slojeva. Danas su germknedle simbol zimskog doba. Iako točno porijeklo germknedli nije u potpunosti poznato, smatra se da su nastale na području današnje Češke i Austrije.
Germknedle su tradicionalno jelo u mnogim srednjoeuropskim kulturama, a dodatak slatkog nadjeva i umaka pretvorio ih je u neodoljivu poslasticu. S vremenom su se germknedle proširile diljem Monarhije, a danas ih možemo pronaći u mnogim zemljama srednje Europe. Oko nastanka germknedli ispreplelo se nekoliko zanimljivih legendi. Jedna od njih govori o slastičaru koji je slučajno pomiješao tijesto za knedle sa slatkim nadjevom. Rezultat je bila toliko ukusna slastica da je brzo postala omiljena među ljudima. Druga legenda povezuje germknedle s vjerskim blagdanima i simboliziraju obilje i sreću. Kako god bilo i tko god ih izmislio, drago mi je da postoje.
Zašto su tako posebne :
- Jednostavne, a opet složene : Iako se pripremaju od jednostavnih sastojaka, germknedle su pravo kulinarsko remek-djelo. Kombinacija mekog tijesta, slatkog nadjeva i bogatog umaka stvara nezaboravan okus.
- Fakat mogu biti svestrane : Germknedle se mogu prilagoditi različitim ukusima. Možete eksperimentirati s različitim vrstama džema, dodati orahe ili čokoladu, a za preljev koristiti umak od čokolade ili karamele.
- “mišrišu” na božično doba : Germknedle su neizostavan dio mnogih svečanosti i blagdana, poput Božića i adventa.
Recept za germknedle
Sastojci:
- 500 g glatkog brašna
- 7g suhog kvasca
- 300 ml mlijeka
- Čajna žličica soli
- 60 g šećera
- 1 vanilin šećer
- 1 jaje
- 1 žumanjak
- 60 g maslaca
- Naribana korica jednog limuna
- Džem po želji (npr. marelica, šljiva) ili nudela i slični namazi
Za umak od vanilije:
- 500 ml mlijeka
- 1 vanilin šećer
- Pasta od vanilije
- 2-3 žlice gustina
- 3 žlice šećera
- 2 žumanjka
Priprema :
Kvasac aktivirajte pomoću toplog mlijeka i malo šećera.
U veću posudu prosijte brašno, dodajte sol, šećer, vanilin šećer, žumanjak, jaje(sobne temperature), otopljeni maslac, naribanu limunovu koricu i aktivirani kvasac. Pomoću toplog mlijeka zamiješajte glatko tijesto.
Pokrijte ga i ostavite da se diže cca sat vremena na toplom.
Za umak :
Žumanjke izmiksajate sa šećerom do lijepe zlatne kreme.
Mlijeko i šećer stavite u manji lonac i kuhajte dok ne zavrije. Gustin razmutite s malo mlijeka i dodajte u vruće mlijeko. Dodajte kremu od žumanjaka u mlijeko i dobro izmiješajte. Kuhajte uz neprestano miješanje dok se umak ne zgusne. Na kraju dodajte pastu od vanilije i dobro promiješajte.
Kad je tijesto odstajalo sat vremena vrijeme je za daljnu pripremu. Tijesto prebacite na pobrašnjenu radnu i izvaljajte na debljinu od cca 6-7 mm. Pomoću kalupa izrežite tijesto na krugove. Na sredinu svakog kruga staviti žličicu džema ili nutele pa pomoću prstiju zatvorite punjenje u tijesto. Probajte kuglice oblikovati. Formirane germknedle stavite na pobrašnjeni pladanj te ih pokrijte i ostavite da odstoje još 15-tak minuta.
Kuhanje :
Germknedle je najbolje kuhati na pari. Tako da pripremite vodu u loncu s nastavkom za kuhanje na pari i čekajte da voda zavrije. Kad je voda zavrila stavite max 3 do 4 germknedle da se pare 12 minuta. Nemojte dizati ni otvarati poklopac za to vrijeme te si namjestite tajmer.
Gotove germknedle prelijte umakom od vanilije, pospite makom ili smrvljenim pistacijama te poslužite tople.
Kuhanje germknedli na pari je tradicionalni i preporučeni način pripreme iz nekoliko razloga:
- Očuvanje oblika: Kada se germknedle kuhaju na pari, one zadržavaju svoj lijepi okrugli oblik i ne raspadaju se. Tijesto postaje mekano i prozračno, a nadjev ostaje sočan.
- Ravnomjernije kuhanje: Para omogućava ravnomjernije kuhanje cijele knedle, od površine do sredine. Tako su sve knedle jednako pečene i ukusne.
- Smanjenje vlage: Kuhanjem na pari se smanjuje količina vode koja prodire u tijesto, što rezultira mekšim i sočnijim knedlama.
- Intenzivniji okus: Kuhanjem na pari se bolje očuvaju arome sastojaka, posebno nadjeva.
- Tradicionalni način pripreme: Kuhanje germknedli na pari je tradicionalni način pripreme i smatra se da na taj način dobivamo najbolji okus i teksturu.
Zašto nije dobro kuhati germknedle u vodi?
- Gubitak oblika: Kuhanjem u vodi, germknedle mogu poprimiti neugledan oblik i raspasti se.
- Višak vlage: Upijajući previše vode, tijesto može postati vodnjikavo i teško.
- Manje intenzivan okus: Dio okusa se može izgubiti zbog kontakta s vodom.
Zaključak
Iako je kuhanje germknedli u vodi brže i možda jednostavnije, kuhanje na pari je definitivno bolji izbor ako želite postići najbolji okus i teksturu. Malo truda više će se isplatiti, a rezultat će biti germknedla koja će oduševiti sve vaše goste.